Elektrownia Powiśle to projekt realizowany przez Tristan Capital Partners oraz White Star Real Estate. Inwestycja o powierzchni 55 tys. mkw. będzie składać się z powierzchni biurowych, handlowych, restauracyjnych i mieszkalnych, a także czterogwiazdkowego hotelu butikowego.

Jak zapowiada inwestor, oferta Elektrowni, daleka od typowego centrum handlowego, bardziej przypominać będzie klimatem europejskie ulice handlowe, gdzie swoje miejsce znajdą projektanci, designerzy, sklepy typu pop-up i concept store, światowe marki jeszcze nieobecne w Polsce, czy też rodzime – oryginalne i te dobrze już znane w nowej, zaskakującej odsłonie. Łączna powierzchnia handlowo-usługowa i gastronomiczna zajmie 17 tys. mkw.

W samej strefie gastronomicznej, ulokowanej w zrewitalizowanej przestrzeni historycznej, powstanie kilkadziesiąt różnorodnych konceptów kulinarnych, w tym m.in. 18 restauracji w międzynarodowej strefie food hall i 10 kawiarni i barów.

- Pierwsze umowy najmu zostały już podpisane – ujawnia Brian Patterson, założyciel partner zarządzający White Star Real Estate. - Z pozostałymi najemcami handlowymi i gastronomicznymi jesteśmy na bardzo zaawansowanym poziomie negocjacji. Staramy się, aby w blisko 90 proc. najemcami byli operatorzy polscy, choć gotujący np. kuchnię azjatycką – wyjaśnia.

Oferta kierowana będzie do młodej grupy docelowej, osób w wieku 18-45. Ceny mają być zróżnicowane, z przewagą dostępnej dla większości półki cenowej.

W zamyśle pomysłodawców Elektrownia ma stać się miejscem spotkań dzięki odbywającym się tam wydarzeniom na trzech przestronnych zielonych placach. Będą się tu odbywać imprezy kulturalne i sportowe, zaplanowane jest kino plenerowe czy wystawy lokalnych galerii.

Elektrownia Powiśle wprowadzi więc na nasz rynek „leisuretainment”, czyli połączenie wypoczynku, przyjemności i rozrywki. Pomocna będzie mu w tym lokalizacja - na Powiślu, który od kilkunastu lat przeżywa prawdziwy renesans. Wszechobecna zieleń oraz bliskość Wisły sprawiają, że miejsce przyciąga warszawiaków i turystów. Życie stolicy koncentruje się na odnowionych bulwarach, które rozciągają się przez blisko 4,5 km od Mostu Gdańskiego po Port Czerniakowski. Ta przestrzeń wypełniona jest restauracjami, kawiarniami, barami czy budkami z jedzeniem, tzw. food truckami.

W najbliższym sąsiedztwie inwestycji znajdują się ponadto: Centrum Nauki Kopernik z Parkiem Odkrywców, Biblioteka Uniwersytecka UW, Wydział Rzeźby ASP, tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Wydział Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UW oraz stacja metra.

Rewitalizacja Elektrowni Powiśle rozpoczęła się w 2016 r. Otwarcie zrewitalizowanego obiektu z gotową częścią handlowo-restauracyjną jest zaplanowane na wiosnę 2019 r. Poszczególne części projektu będą oddawane do użytku etapowo.

Elektrownia Powiśle to również dwa budynki biurowe klasy A, które zostały już ukończone i oddane do użytku najemcom. W trzecim biurowcu trwają prace konstrukcyjne. W obu budynkach historycznych – w kotłowni i maszynowni – trwają prace nad konstrukcjami żelbetonowymi wewnątrz zabytków, które pozwolą na wprowadzenie nowego podziału architektonicznego oraz prace fasadowo-konserwatorskie z wykorzystaniem odzyskanej, zabytkowej cegły.

Na terenie projektu powstanie także ok. 100 luksusowych, loftowych apartamentów na wynajem. W maju br. rozpoczęła się nadziemna część budowy. Dopełnieniem wielofunkcyjnej oferty będzie butikowy hotel z ofertą 150 pokoi – zarówno dla gości biznesowych, jak i turystów, którzy poszukują czegoś więcej, niż tylko miejsca na nocleg. Jego ukończenie zaplanowano na 2020 r.