Wojciech Kruszewski chce sprzedać sklepy Lewiatan Eurocashowi

Eurocash złożył do UOKiK wniosek o zgodę na koncentrację w związku z planowanym zakupem udziałów w spółce Partner, która prowadzi 26 sklepów pod szyldem Lewiatan.

Sprzedającym jest Asteria Holding, której jednym z udziałowców jest Wojciech Kruszewski (na zdjęciu), wieloletni prezes Lewiatan Holding.

– Przez wiele lat budowałem przedsiębiorstwo prowadzące z dużym sukcesem sklepy w ramach sieci Lewiatan. Obecnie uznałem, że nadszedł czas, by przekazać firmę następcom - Tłumaczy Wojciech Kruszewski. - Okazało się jednak, że sukcesją nie są zainteresowane moje dzieci, które osiągnęły sukces zawodowy w innych obszarach biznesowych. Jednocześnie pojawiało się wiele ofert kupna udziałów. Postanowiliśmy zatem dokonać wyboru ewentualnego nabywcy. Bez wątpienia uznałem, że najlepszym nabywcą pakietu udziałów w spółce będzie Eurocash, większościowy akcjonariusz Lewiatana Holding i jednocześnie największy dostawca towarów do sieci Lewiatan, w tym do spółki Partner – wyjaśnia Wojciech Kruszewski.

Z kolei cytowany w komunikacie Jacek Owczarek, członek zarządu Eurocash, dodaje, że transakcją tą Grupa Eurocash pokazuje gotowość wspierania operacyjnego i kapitałowego sklepów prowadzonych przez  franczyzobiorców, czego przykładem były też wcześniejsze transakcje polegające na nabyciu udziałów w spółkach prowadzących sklepy Delikatesy Centrum.

Po ewentualnym nabyciu pakietu udziałów w spółce, Eurocash planuje dalej rozwijać sklepy sieci Partner pod szyldem Lewiatana, umacniając ich pozycję rynkową, by jeszcze skuteczniej mogły konkurować z dyskontami i wielkimi sieciami. Dzięki przynależności do dużej grupy, sklepy te mają być również beneficjentem uzyskanych synergii zakupowych i kosztowych.

Markę Lewiatan budują ponad 3100 niezależnych sklepów. Grupa Eurocash to natomiast największa polska firma zajmująca się hurtową dystrybucją produktów żywnościowych oraz wsparciem marketingowym dla niezależnych polskich przedsiębiorców prowadzących działalność detaliczną. Wspierane przez Eurocash sieci franczyzowe i partnerskie zrzeszają ponad 14 tysięcy niezależnych sklepów działających pod takimi markami jak abc, Groszek, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Euro Sklep czy Gama.

Ilona Mrozowska 4642 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.