1 mln zł kary dla Polmleku Grudziądz podtrzymane

Sąd Apelacyjny podtrzymał decyzję Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i utrzymał w mocy wyrok nakazujący firmie Polmlek Grudziądz zapłatę ok. 1 mln zł kary.

Chodzi o sprawę z grudnia 2014 r. Wówczas UOKiK nałożył na producenta masła - firmę Masmal Dairy - karę w wysokości 1,4 mln zł. Masmal został jednak sprzedany i dołączył do Polmleku Grudziądz. Sąd wziął to pod uwagę i w listopadzie br. obniżył karę o 25 proc. - z ponad 1,4 mln zł do ok. 1 mln zł. Mimo to Polmlek złożył apelację. Sprawa właśnie znalazła swój finał. 

W maju 2018 r. Sąd Apelacyjny oddalił bowiem apelację Polmleku Grudziądz i jednocześnie uwzględnił apelację urzędu. Sąd zmienił wyrok SOKiK (Sąd Urzędy Ochrony Konkurenci i Konsumentów) i przywrócił karę finansową do wysokości wyznaczonej wcześniej przez UOKiK. W ustnych motywach rozstrzygnięcia SA stwierdził, że zaniechanie praktyki ani zmiany organizacyjne, do których doszło już po wydaniu decyzji, nie mają wpływu na wysokość kary.

Przypomnijmy. Wyrok dotyczył decyzji z grudnia 2014 r., w której UOKiK stwierdził, że masło produkowane przez firmę Masmal Dariy (później przejętą przez Polmlek Grudziądz) było zafałszowane tłuszczem roślinnym, a producent wprowadzał klientów w błąd.

Postępowanie UOKiK zostało wszczęte w październiku 2013 roku po informacjach z inspektoratów Inspekcji Handlowej. Pracownicy IH pobrali próbki masła produkowanego przez Masmal Dairy bezpośrednio z wybranych w całej Polsce sklepów. Wyniki badań wykazały, że np. „Masło ekstra” zawierało 61,8 proc. tłuszczu roślinnego, „Masło ekstra 100% oryginalne” – 14 proc. tłuszczu roślinnego, „Masło ekstra Amir” – 11,73 proc. Zgodnie z prawem, taki produkt nie może nazywać się masłem. Tymczasem, etykiety maseł Masmal Dairy błędnie informowały konsumentów o tym, że kupują masło.

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów na Masmal Dairy została nałożona kara 1 471 250 zł. Prezes UOKiK nakazał zaprzestania wprowadzania klientów w błąd. SOKiK podzielił ustalenia i ocenę urzędu, jednak obniżył karę do 1 103 437,5 zł. W uzasadnieniu wyroku sąd wskazał, że po wydaniu przez UOKiK decyzji, spółka zaprzestała stosowania zakwestionowanej praktyki.

 

Polmlek od początku argumentował, że do zaniedbań doszło, gdy firma Masmal Dairy nie należała jeszcze do Polmleku i wina leży po stronie poprzedniego zarządu. 

Ilona Mrozowska 2930 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }