Upał doskwiera rolnikom

Suszą objętych jest już ok. 4 mln ha upraw w Polsce, szacuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Będą olbrzymie straty w rolnictwie.

Na zdjęciu: minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji prasowej w KPRM (Foto Krystian Maj KPRM)

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w posiedzeniu Rady Ministrów, która zajmowała się między innymi sytuacją związaną z suszą.

Na wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim, po posiedzeniu Rządu minister rolnictwa zaapelował do samorządów o jak najszybsze wnioskowanie do wojewodów o powoływanie komisji szacujących straty.

− O konkretnej pomocy dla rolników, których gospodarstwa poniosły straty możemy mówić po oszacowaniu strat i dlatego apeluję o jak najszybsze powoływanie specjalnych komisji – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) suszą objętych jest około 4 mln ha upraw. Poszkodowani przez suszę rolnicy mogą starać się o niskooprocentowane kredyty na wznowienie produkcji rolnej, odroczenia lub umorzenia w podatku rolnym, odroczenia lub umorzenia w części lub w całości składek KRUS, odroczenia spłaty rat zaciągniętych kredytów.

Susza to efekt wyjątkowej i niemal bezdeszczowej ciepłej wiosny. Nietypowa pogoda spowodowała niespotykane spiętrzenie podaży polskich owoców miękkich. Na rynku hurtowym Bronisze w pierwszej połowie czerwca można już było kupić w przystępnych dla konsumentach cenach truskawki i czereśnie z głównego zbioru, maliny z gruntu i borówkę amerykańską. Obserwacje te dotyczą również warzyw krajowych spod osłon. W bardzo niskich cenach jak na tę porę roku oferowane są bakłażany, cukinie, fasolka szparagowa, papryka zielona.

 

Ilona Mrozowska 2930 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }