Najwięksi w branży FMCG

W pierwszej 100. największych przedsiębiorstw w Polsce jest aż 21 firm z branży FMCG - od sieci handlowych po producentów. Tych drugich jest jednak zdecydowanie mniej. "Rzeczpospolita" już po raz 20. przygotowała zestawienie 500 największych firm.

Najwyżej w rankingu – na drugim miejscu tuż za Polskim Koncernem Naftowym Orlen - uplasowało się Jeronimo Martins, właściciel Biedronki i drogerii Hebe. Na szóstym miejscu jest Grupa Eurocash, największy hurtownik FMCG w Polsce, a zarazem operator takich sieci sklepów, jak m.in. Abc, Delikatesy Centrum, Groszek czy od niedawna właściciel Mila. Eurocash jest ponadto współwłaścicielem internetowego sklepu spożywczego Frisco.pl.

13. miejsce wśród największych firm nad Wisłą należy według rankingu „Rzeczpospolitej” do Lidla, 17. - do Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan, a 21. do Tesco. 23., 24. i 28. pozycja przypadła odpowiednio sieciom: Auchan, Kaufland i Carrefour.

Żabka jest 40., a tuż za nią plasuje się Grupa Muszkieterów, która jest zrzeszeniem niezależnych rodzimych przedsiębiorców zarządzających supermarketami spożywczymi Intermarché oraz sklepami typu „dom i ogród” Bricomarché. 47. miejsce w rankingu przypadło hurtowni Makro Cash and Carry, a 52. - Castoramie. I wreszcie producent – na 63. pozycji jest mięsna spółka Animex.

Dalej znów sieci handlowe – Leroy Merlin (71. miejsce w rankingu) i – spore zaskoczenie – Dino. Zaskoczenie, bo jeszcze w ubiegłym roku Dino znajdowało się "dopiero" na 100. pozycji w klasyfikacji, podczas gdy w tegorocznej edycji awansowało aż o 24 oczek zajmując ostatecznie 76. miejsce. Dino sukcesywnie buduje sieć średniej wielkości supermarketów zlokalizowanych w pobliżu miejsc zamieszkania klientów; w kwietniu 2017 r. firma zadebiutowała na warszawskiej giełdzie. Pierwszy kwartał br. sieć Dino zakończyła liczbą 800 marketów, czyli o 161 więcej w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

I znów producenci. 79. pozycja w rankingu przypadła Unileverowi, 80. - Grupie Mlekovita, a 82. - Grupie Maspex.

Setkę największych przedsiębiorstw w Polsce, biorąc pod uwagę wyłącznie te z branży handlowej, zamykają Media Markt Saturn (84. miejsce w rankingu) oraz Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol (89.).

Pełna lista laureatów dostępna we wtorkowym (19 czerwca) wydaniu „Rzeczpospolitej”.

Zdjęcie: Shutterstock

Ilona Mrozowska 2930 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }