Handel w niedziele: w środę rządowe spotkanie podsumowujące

27 czerwca w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" zostaną przedstawione materiały pokontrolne Głównego Inspektoratu Pracy związane ze stosowaniem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Swoje spostrzeżenia, być może nawet propozycję nowelizacji ustawy, przekaże też strona rządowa.

W zapowiadanym już od kwietnia podsumowaniu dotychczasowego funkcjonowania ograniczenia handlu w niedziele wezmą udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, organizacji handlowców, związków zawodowych, Poczty Polskiej. Ze strony Głównego Inspektoratu Pracy będzie Bogdan Drzastwa, zastępca GIP, który przedstawi wyniki pokontrolne inspektorów pracy związane ze stosowaniem przepisów ustawy ograniczającej handel w niedziele i święta.

Związkowcy z „Solidarności” zapowiadają, że będą postulować za nowelizacją ustawy, która weszła w życie w marcu br. Mateusz Warchał, ekspert NSZZ „Solidarność”, autor pierwszego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, przekonywał w ubiegłym tygodniu na debacie w Sejmie, że związkowcy są świadomi, iż obecnie obowiązujące prawo jest dalekie od tych założeń, które proponowali. Jego zdaniem wiele luk prawnych rodzi okazje do nadużyć, dlatego też na jutrzejszym spotkaniu z przedstawicielami rządu RP będą wnioskować o nowelizację ustawy.

- Chcemy doprecyzować kwestie odrębności budynków, placówek pocztowych w sklepach czy wydłużyć dobę pracowniczą z soboty na niedziele – wymieniał Warchał. - Nie widzimy bowiem konieczności działania wielkich sklepów w soboty nawet do godziny 23 czy 24. Zarządzający nimi zmuszają pracowników do pracy, mimo że tej pracy nie ma. Trzeba to zmienić – podkreślał.

Spodziewane jest również wystąpienie sekretarza stanu w MRiPS Stanisława Szweda, który m.in. na antenie Radia Maryja przychylił się do głosów „Solidarności”, że trzeba będzie doprecyzować ustawę m.in. właśnie ze względu na przypadki omijania prawa typu rozszerzanie działalności o prowadzenie placówek pocztowych przez sieć Żabka. Według wiceministra Szweda tego typu praktyki są niedopuszczalne.

Zgodnie z ustawą ograniczającą handel w niedzielę, w tym roku w każdym miesiącu są dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 r. handel będzie dozwolony tylko w ostatnią niedzielę miesiąca a od 2020 r. będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu.

Za złamanie zakazu grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – nawet kara ograniczenia wolności.

 

Katarzyna Pierzchała 2772 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }