Apple Pay: kolejna rewolucja wkroczyła do Polski

Płatności z Apple Pay są od 19 czerwca dostępne dla użytkowników kart Visa i Mastercard. Wdrożenie usługi w Polsce to kolejny krok na drodze rozwoju innowacyjnych form płacenia za towary i usługi.

Od 19 czerwca polscy użytkownicy kart Visa wydanych przez Bank Zachodni WBK, mBank i Nest Bank mogą korzystać z Apple Pay – usługi, która wprowadza nowy standard płatności mobilnych, oferując łatwą, bezpieczną i zapewniającą ochronę prywatności użytkownika metodę płacenia. Wkrótce dokonywanie transakcji z Apple Pay umożliwi dla wydanych przez siebie kart Visa również PKO Bank Polski.

Jednocześnie usługę uruchomił też Mastercard dla posiadaczy kart Mastercard i Maestro wydanych przez Alior Bank, Bank Pekao, Bank Zachodni WBK, BGŻ BNP Paribas, Getin Noble Bank, mBank, Raiffeisen Polbank oraz T-Mobile Usługi Bankowe. Wkrótce do tego grona dołączy również PKO Bank Polski.

Aktywacja Apple Pay jest prosta, a użytkownicy usługi mają dostęp do takich samych korzyści, jakie zapewnia im tradycyjne posługiwanie się kartami kredytowymi i debetowymi. W sklepach Apple Pay działa z iPhonem SE, iPhonem 6 i nowszymi modelami. Usługa działa również w przeglądarce Safari z komputerami Mac (z 2012 r. lub nowszymi, z systemem macOS Sierra) – płatność należy wtedy potwierdzić na telefonie iPhone 6 lub nowszym modelu albo Apple Watch.

Równie proste są płatności w aplikacjach i na stronach internetowych akceptujących Apple Pay– wystarczy dotknąć czytnika Touch ID lub, w przypadku iPhone’a X, dwukrotnie nacisnąć boczny przycisk, a następnie spojrzeć na telefon, by potwierdzić płatność poprzez Face ID. Nie ma potrzeby ręcznego wypełniania formularzy rejestracyjnych czy każdorazowego podawania danych karty i adresu dostawy.

Z Apple Pay można dokonywać płatności na dowolne kwoty. W płatnościach Apple Pay z użyciem karty kredytowej lub debetowej jej numer nie jest zapisywany ani w pamięci urządzenia, ani na serwerach Apple. Zamiast tego przypisywany jest unikalny Numer Konta Urządzenia, który, po zaszyfrowaniu, przechowywany jest z wykorzystaniem tzw. bezpiecznego elementu (ang. secure element) urządzenia. Każda transakcja jest natomiast autoryzowana za pomocą unikalnego, generowanego dynamicznie, jednorazowego kodu bezpieczeństwa.

- Uważamy, że użytkownicy kart Visa z przyjemnością skorzystają z dobrze zaprojektowanej usługi cyfrowej, łączącej wygodę z bezpieczeństwem, jaką jest Apple Pay, która wpłynie na sposób, w jaki konsumenci dokonują codziennych płatności i robią zakupy w sklepach, aplikacjach i internecie – mówi Sebastian Geldner, odpowiedzialny w Visa za innowacje i strategiczne partnerstwa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Z Apple Pay można korzystać we wszystkich terminalach zbliżeniowych w Polsce, których na koniec 2017 r. było ponad 590 tysięcy, co stanowi niemal 100 proc. wszystkich terminali działających na naszym rynku.

- Polska znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o rozwój płatności zbliżeniowych, co znajduje swoje odzwierciedlenie m.in. w infrastrukturze bezgotówkowej – już prawie 95 proc. terminali płatniczych w naszym kraju wspiera tę technologię – mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe. - To sprawia, że przyszłość zbliżeniowych transakcji mobilnych rysuje się w Polsce bardzo optymistycznie – uważa.

Katarzyna Pierzchała 2473 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }