McDonald's wycofa plastikowe słomki

Sieć fast foodów, która zużywa 1,8 mln słomek dziennie, chce je wycofać ze sprzedaży. Na razie w Wielkiej Brytanii, choć testy alternatyw dla plastikowych rurek zaplanowane są też w innych europejskich krajach.

McDonald's zacznie przechodzić w Wielkiej Brytanii na słomki papierowe we wrześniu br. i zakończy cały proces w trakcie 2019 r.

Sieć fast foodów, która zużywa 1,8 miliona słomek dziennie, zdecydowała się na ten krok po tym, jak prawie pół miliona osób wezwało firmę do porzucenia plastikowych jednorazówek.

Petycja Sum of Us wzywająca do zmiany przypomniała, że plastikowe słomki zanieczyszczają oceany, szkodząc ptakom morskim i innym morskim stworzeniom. Zmiana dotyczyć będzie na 1369 placówek McDonalda w Wielkiej Brytanii, ale już nie pozostałych z 36 tys. restauracji na całym świecie.

- Odpowiadamy na głos naszych klientów, którzy opowiedzieli się za wycofaniem plastikowych słomek ale bez szkody dla ich doświadczenia podczas wizyty w restauracji - powiedział Paul Pomroy, dyrektor generalny McDonalda w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Słomki papierowe będą pochodzić od dostawców w Irlandii Północnej i Walii. Początkowo tylko część restauracji sieci będzie miała możliwość recyklingu słomek papierowych, ale firma zobowiązała się do wprowadzenia go we wszystkich punktach do końca 2019 r.

Brytyjski rząd ostrzegł na początku tego roku, że plastikowe słomki, wraz z innymi jednorazowymi przedmiotami z tworzyw sztucznych, takimi jak waciki, mogą zostać zakazane w ramach działań mających na celu ograniczenie zanieczyszczenia mórz. Także Komisja Europejska zaproponowała zakaz używania na terenie Wspólnoty przedmiotów plastikowych jednorazowego użytku, takich jak wspomniane słonki i waciki, a także jednorazowe naczynia czy sztućce. Pisaliśmy o tym na handelextra.pl tutaj: https://handelextra.pl/artykuly/212135,komisja-europejska-chce-zakazac-plastiku

McDonald's nie jest pierwszą siecią gastronomiczną na Wyspach, która zdecydowała się na ten Zastąpienie plastikowych słomek papierowymi lub biodegradowalnymi zadeklarowały już m.in. Costa Coffee, Wetherspoons i Pizza Express.

Także inne części globalnego imperium McDonald's eksperymentują z alternatywami dla plastikowych słomek, a testy mają się odbyć jeszcze w tym roku w USA, Francji, Szwecji i Norwegii.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 1812 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }