Wyciek danych w sieci

o12.pl, spółka córka nazwa.pl, wypowiada pełnomocnictwo HRD.pl w związku z wyciekiem danych o "nieokreślonej skali".

Do groźnego wycieku danych abonentów doszło podczas migracji systemów przeprowadzonej przez HRD.pl, markę firmy Consuling Service, pośredniczącej w rejestracji domen. Skala problemu jest poważna, ponieważ firma ta w samym tylko rejestrze .pl ma ponad 130 tys. abonentów, obsługując ponad 275 tys. nazw domen. 

Pierwsze doniesienia o zaistniałej sytuacji pojawiły się na portalu zaufanatrzeciastrona.pl. Planowana od miesięcy przez HRD.pl migracja danych pomiędzy systemami rozpoczęła się w piątek (08.06.2018 r.) i trwała do niedzieli (10.06.2018 r.). Mimo pojawiających się sygnałów, także od klientów, firma zarządzająca marką HRD.pl nie przedstawiła żadnego oficjalnego stanowiska w sprawie wycieku danych czy innych problemów, które pojawiły się podczas operacji.
 
Na sytuację stanowczo zareagowała spółka o12.pl, wchodząca w skład grupy kapitałowej nazwa.pl. Firma korzysta z usług HRD.pl, jednak w związku z "rażącymi nieprawidłowościami" wypowiedziała firmie Consulting Service pełnomocnictwo do reprezentowania swoich klientów. W praktyce skutkuje to zakończeniem możliwości przetwarzania danych osobowych przez ten podmiot. Spółka o12.pl wydała oświadczenie, w którym uzasadnia swoją decyzję.
 
Utracony brak zaufania spowodowany jest przede wszystkim informacją o wycieku danych klientów o "nieokreślonej skali". Wśród listy błędów po stronie HDR.pl firma wymienia także brak możliwości przedłużenia ważności domen po dacie ich wygaśnięcia oraz brak spójności informacji na temat domen pod względem dat ich ważności w systemie HRD.pl z systemem NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa podlegająca Ministerstwu Cyfryzacji).
 
Firma o12.pl to spółka córka największego rejestratora domen w Polsce, czyli nazwa.pl.  Jest ona partnerem NASK, posiadającym akredytację umożliwiającą bezpośrednią rejestrację domen w rejestrze .pl. Jednak rejestracja części abonentów odbywała się  poprzez Consulting Service. Sytuacja ta ma zaszłość historyczną i wynika z faktu, że abonenci byli wcześniej klientami firmy Proscape, wchodzącej obecnie w skład o12.pl, która - nie mając bezpośredniej umowy z NASK - korzystała z usług HRD.pl. 
 
Zdjęcie: Fotolia
Ilona Mrozowska 2930 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }