Henkel stworzył model ... skóry do testowania

W laboratoriach producenta kosmetyków i chemii gospodarczej powstał model skóry o pełnej grubości, który posłuży do testowania kosmetyków i preparatów.

- Stworzony przez naukowców z firmy Henkel model skóry o pełnej grubości Phenion okazał się doskonałym materiałem do testowania bezpieczeństwa nowych surowców w kontakcie ze skórą ludzką - zapewnia producent.

W ramach międzynarodowego projektu badawczego trójwymiarowy model skóry w połączeniu z uznaną metodą pomiarową wykorzystano do zbadania tzw. genotoksyczności, czyli możliwości uszkodzenia DNA przez surowce używane w produkcji. Powstały w wyniku tych badań test 3D Skin Comet niedawno przeszedł z powodzeniem pierwszą fazę procesu wszechstronnej oceny.

- Tworzenie innowacyjnych produktów wymaga wiarygodnych metod testowania. Firma Henkel jest tego świadoma i nieustannie angażuje się w opracowywanie nowych metod testowania bezpieczeństwa składników swoich produktów – powiedział dr Dirk Petersohn, dyrektor badań biologicznych i klinicznych w Dziale Kosmetyków Pielęgnacyjnych i Zapachowych firmy Henkel.

Sztuczne biologiczne modele skóry są tworzone w oparciu o komórki ludzkiej skóry, dzięki czemu nadają się do przeprowadzania różnego rodzaju wiarygodnych analiz.

Modele skóry, które firma Henkel początkowo opracowała na własne potrzeby, są teraz wprowadzane na rynek pod marką Phenion i udostępniane zainteresowanym laboratoriom oraz instytucjom naukowych. Modele te stanowią alternatywny system testowania in-vitro, stosowany nie tylko w podstawowych badaniach w dziedzinie dermatologii i kosmetologii, ale też do testowania bezpieczeństwa surowców i produktów.

Aby uzyskać zgodę organów nadzorujących dopuszczenie do obrotu, test 3D Skin Comet przechodzi wszechstronny proces walidacji w pięciu europejskich i amerykańskich laboratoriach badających właściwości genotoksyczne różnych substancji. Właśnie zakończyła się z powodzeniem pierwsza faza tego procesu. To ważny krok na drodze do uznania testu 3D Skin Comet za oficjalnie akceptowaną metodę testowania.

Producent przekonuje, że model skóry o pełnej grubości Phenion w teście 3D Comet Skin sprawdza się o wiele lepiej niż wcześniej stosowane metody in-vitro. Model składa się z w pełni zróżnicowanego naskórka, czyli zewnętrznej warstwy skóry, oraz skóry właściwej, która zawiera naturalną tkankę łączną z włóknami kolagenowymi. Model przypomina prawdziwą skórę ludzką pod wieloma względami anatomicznymi i fizjologicznymi, dzięki czemu jest dobrym narzędziem do projektów badawczych oraz do rozwijania nowatorskich alternatywnych metod testowania.

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.