Widmo fipronilu powraca

Niespełna rok po tym, jak fipronil znalazł się w milionach jaj w Holandii i wywołał skandal w całej Europie, sześć niemieckich landów nakazało wycofać ze sprzedaży 73 tys. jaj pochodzących z Holandii.

Początkowe doniesienia Ministerstwa Rolnictwa Dolnej Saksonii wskazują, że duża ilość jaj przeznaczonych do sprzedaży w Niemczech została skażona fipronilem. To środek stosowany w leczeniu wszy i kleszczy u kurcząt, a niektóre testy wykazują, że może on uszkadzać nerki, wątrobę i tarczycę u ludzi. W Polsce także pojawiały się pogłoski o sprowadzeniu skażonych jaj, choć ostatecznie afera miała taki skutek dla naszego rynku, że jaja zniknęły ze sklepów, bo producenci woleli sprzedawać je drożej na Zachód.

Według ministerstwa w wycofanych jajach, pochodzących z ekologicznej hodowli w Holandii w okręgu Vechta wykryto fipronil "powyżej dopuszczalnego maksymalnego poziomu". Obserwowana zawartość to 0,014; 0,019 i 0,007 mg/kg fipronilu. Maksymalny dozwolony poziom zgodnie z rozporządzeniem UE nr 396/2005 wynosi 0,005 mg/kg.

Ministerstwo podkreśliło jednak, że na podstawie oceny Federalnego Urzędu ds. Oceny Ryzyka (BfR) wykryte wartości są znacznie niższe niż te, w których występuje zagrożenie dla zdrowia człowieka.
Przypomnijmy: w sierpniu ub.r. holenderska komisja ds. bezpieczeństwa żywności i produktów (Nederlandse Voedselen Warenautoriteit, NVWA) zabroniła 180 gospodarstwom drobiarskim wysyłania jaj na rynek w obawie przed skażeniem fipronilem. W tym czasie NVWA ostrzegała również konsumentów, aby nie jedli jaj z kodem X-NL-40155XX, ponieważ zawierały one wystarczającą ilość fipronilu, aby stanowić "poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego".

NVWA zamknęła siedem ferm drobiu, co odbiło się także na krajach takie jak Belgia i Francja, a sieć dyskontów Aldi usunęła jaja z półek swoich niemieckich supermarketów ze względów bezpieczeństwa. Skażone partie pojawiły się też na rynku brytyjskim. Dodatkowo sytuację na rynku europejskim skomplikowało wystąpienie grypy ptaków we Włoszech.

Zdjęcie: Photogenica

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.