Polski kraft na mundialu w Rosji

15 czerwca w Sankt Petersburgu Browar Pinta przejmie krany i lodówki w Kiosk bottle shop & taproom, firmowym pubie miejscowej ekipy z browaru Bakunin.

Kiedy na pobliskim stadionie Maroko będzie grać z Iranem, to w pubie lać się będzie polsko-rosyjskie piwo mundialowe You Are The Chamions, pszeniczne wino Warsaw Express, malinowy Kwas Gamma, rosyjski ze stylu ale polski z pochodzenia imperialny stout Risfactor i wiele innych wytworów nadwiślańskiego i nadnewskiego kraftu.

Kranoprzejęcie w Sankt Petersburgu jest efektem wspólnego, przedturniejowego warzenia przez piwowarów z Polski i Rosji. Bakunin to jeden z najstarszych i najlepiej znanych rosyjskich browarów kraftowych, a PINTA to pionierzy polskiej piwnej rewolucji. Z tęsknoty za pociągami dawnej kolei Warszawsko-Petersburskiej razem uwarzyli Warsaw Express, mocne piwo pszeniczne z dodatkiem skórki pomarańczy i grejpfrutów. Natomiast pod wpływem emocji mundialowych powstało „porządnie nachmielone przesłanie” do wszystkich miłośników futbolu: You Are The Champions.

- Bez względu na to, kto zdobędzie puchar świata, piłkarskich emocji nam nie zabraknie. Dlatego wybraliśmy New England, popularny ostatnio styl w piwie rzemieślniczym. Stworzyliśmy niezbyt mocne, orzeźwiające piwo, które można popijać przed, w trakcie i po meczu – mówi Ziemowit Fałat, główny piwowar i współwłaściciel Browaru PINTA. Jego zdaniem kooperacja z Rosjanami to dopiero początek zainteresowania Pinty „piwnym wschodem”, ponieważ scena kraftowa na Ukrainie i Białorusi jest coraz ciekawsza.

Polsko-rosyjskie warzenie to nie jedyny przykład zaangażowania rodzimych browarów rzemieślniczych w XXI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Rosja 2018. Jak wynika z informacji zebranych przez Sebastiana Zakładę, autora bloga Piwny Świr, oprócz PINTY specjalne piwa z okazji turnieju uwarzyły też browary Harpagan, Raduga i Profesja. Jednak piwnych nawiązań do mundialu jest dużo więcej.

 

Ilona Mrozowska 2872 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }