Enterprise Investors kupuje chorwackie sklepy

Polish Enterprise Fund VIII, fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors (EI), podpisał umowę nabycia 100 proc. akcji Studenac, położonej w Dalmacji (Chorwacja) sieci sklepów spożywczych.

Sprzedającym jest Josip Milavić, założyciel spółki. Wartość transakcji nie została ujawniona, a je finalizacja uzależniona jest od zgody chorwackiego urzędu antymonopolowego.

Studenac rozpoczął działalność na początku lat 90. jako firma rodzinna. Początkowo skupiał się na handlu hurtowym, a następnie rozpoczęła działalność detaliczną. Obecnie handel detaliczny żywnością jest dominującą działalnością spółki i generuje 95 proc. jej przychodów. Pod koniec 2017 roku sieć Studenac liczyła 384 sklepy, których średnia powierzchnia sprzedaży wynosi 120 mkw. Większość placówek położona jest na wybrzeżu Adriatyku i wyspach, pozostała część znajduje się głębi regionu oraz w dużych nadmorskich miastach, takich jak Dubrownik i Split. W ciągu trzech lat sieć powiększyła się o 60 nowych sklepów, a przychody spółki w 2017 roku przekroczyły 200 milionów euro. Obecnie zatrudnia ponad 2,6 tys. osób.

- W ostatnich latach rynek handlu detalicznego żywnością w Chorwacji charakteryzował się stabilnym wzrostem. Stoją za tym zarówno rosnący dochód rozporządzalny mieszkańców, jak i dynamiczny wzrost liczby turystów - mówi Michał Kędzia, partner w Enterprise Investors odpowiedzialny za inwestycję. - Jednocześnie już dziś możemy zaobserwować, że branża ewoluuje w kierunku nowoczesnych formatów handlowych. Wierzymy, że Studenac będzie korzystał zarówno zdobrych warunków makroekonomicznych, rosnącego w siłę przemysłu turystycznego, jak i preferencji konsumentów do zakupów w pobliżu miejsca pracy lub domu - dodaje.

Fundusz planuje przyspieszenie rozwoju sieci, zamierza aktywnie uczestniczyć w konsolidacji rynku i poprawić wydajność obecnych sklepów.

Enterprise Investors jest jedną z największych firm private equity w Europie Środkowo-Wschodniej. Działa od 1990 roku i utworzyła dziewięć funduszy o łącznym kapitale przekraczającym 2,5 miliarda euro. Fundusze te zainwestowały ponad 1,8 miliarda euro w 141 spółek działających w różnych sektorach gospodarki. Fundusze te zakończyły inwestycje w 127 spółkach, uzyskując przychody brutto w wysokości 3,7 miliarda euro. W jej portfelu znajdują się m.in. 100 proc. sieci supermarketów CBA Slovakia, 100 proc. sieci sklepów sportowych Intersport ISI w Słowenii, 97,5 proc. dostawcy win i alkoholi, spółki Jantoń, 21 proc. czesko-słowackiego producenta napojów Kofola, 100 proc. największej w Rumunii sieci sklepów z zabawkami i grami Noriel oraz 65 proc. chorwackiego producenta i dystrybutora wyrobów piekarskich, firmy Pan-Pek.

Zdjęcie: Studenac

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.