Nowości wśród urządzeń czyszczących - daj się zaskoczyć technologii!

Warto wiedzieć, jakie możliwości oferują obecnie urządzenia czyszczące i w związku z tym na jakie parametry sprzętu dobrze jest zwrócić uwagę.

Rozwój technologii postępuje obecnie bardzo szybko, także w dziedzinie rozwiązań wspierających prace związane ze sprzątaniem i czyszczeniem różnego rodzaju powierzchni. Trudno nadążyć za wszystkimi pojawiającymi się na rynku nowinkami, a warto o nich wiedzieć. 

Współczesne urządzenia przeznaczone do prac czyszczących są projektowane tak, aby zapewniać zarówno wysoką skuteczność, jak i prostotę obsługi i realną pomoc przy sprzątaniu, co w dłuższej perspektywie zapewnia zwrot z inwestycji i… oszczędność. Zwracając uwagę na bieżące potrzeby i uwagi pracowników odpowiedzialnych za utrzymanie porządku w obiektach takich jak galerie, sklepy spożywcze czy supermarkety, producenci proponują coraz to nowe rozwiązania, które mają sprostać oczekiwaniom. Sprawdźmy!

Cichy odkurzacz

Odkurzacz kojarzy się wielu z maszyną hałaśliwą, słyszalną praktycznie w każdym pomieszczeniu odkurzanej przestrzeni – zwłaszcza jeśli siła ssania ustawiona jest na maksimum. To problematyczne, szczególnie dla osób sprzątających chociażby w galeriach handlowych i sklepach wielkopowierzchniowych w czasie, gdy przebywają tam klienci – szczególnie wrażliwi na hałas. Jako rozwiązanie nasuwa się oczywiście wybór cichego odkurzacza, co nie musi oznaczać dzisiaj koniecznego kompromisu między spokojem osób kupujących a mniejszą siłą ssania wpływającą na wydłużenie pracy. Przykładem lekkiego, mocnego, wydajnego, a jednocześnie cichego odkurzacza jest Kärcher T 7/1 Classic. Urządzenie sprawdza się podczas sprzątania różnych powierzchni – zarówno podłóg, jak i dywanów czy tapicerek. Emitowany przez niego hałas osiąga poziom 63 dB(A). To niewiele, zważywszy na to, że przeciętny odkurzacz emituje hałas na poziomie 75-85 dB (źródło: http://www.trenddecor.pl/odkurzacz-nie-musi-halasowac-jak-wybrac-cichy-model/).

Na co, poza unikaniem płoszącego klientów głośnego dźwięku, warto zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza do sprzątania galerii i sklepów? Mile widziane są wszelkie dodatkowe funkcjonalności pomocne w codziennym sprzątaniu, np. opcja zbierania rozlanych płynów dostępna w odkurzaczach uniwersalnych NT (przydatna szczególnie w sklepach spożywczych). Nowością są odkurzacze plecakowe np. odkurzacz Kärcher BV 5/1, który został zaprojektowany z myślą o sprzątaniu miejsc, w których odkurzanie tradycyjnym odkurzaczem jest utrudnione lub niewygodne. Zastosowany system Aircomfort gwarantuje doskonałą wentylację i wysoki komfort pracy. Wyjątkowa mobilność modelu BV 5/1 pozwala na odkurzanie powierzchni trudno dostępnych takich jak wąskie alejki sklepowe, wystawy czy witryny. Podczas odkurzania grubych śmieci, możne pracować bez worka. Solidny stelaż, w który wyposa

żony jest odkurzacz pozwala na przechowywanie niezbędnych akcesoriów, co dodatkowo ułatwia pracę, gdyż wszystko znajduje się zawsze „pod ręką”.

Mycie okien – higiena i wygoda

Osiągnięcie efektu idealnie czystych i lśniących witryn czy przeszklonych drzwi bez smug wymagało zwykle użycia rozmaitych akcesoriów, środków czyszczących oraz sporo wysiłku. Wszelkie problemy związane także z myciem okien i innych gładkich powierzchni, takich jak lustra, szyby gablot, a nawet płytki ceramiczne, rozwiązać może poręczne profesjonalne urządzenie – profesjonalna myjka do okien taka jak Kärcher WVP 10. Służy do odsysania wody ze wszystkich płaskich powierzchni. Charakteryzuje się solidną konstrukcją i dużą wydajnością. Zasilana jest akumulatorowo. Wyjmowany pojemnik na brudną wodę jest łatwy do opróżniania.

Pamiętajmy, że myjka funkcjonalna powinna być przede wszystkim lekka – w końcu będzie trzeba nią operować, trzymając ją na różnych wysokościach i w różnych pozycjach. Musi też umożliwiać pracownikowi bezproblemowe umycie dużych czy wysoko znajdujących się okien. Co więcej, w galeriach handlowych coraz więcej elementów – dosłownie od podłóg po sufity – wykonuje się teraz ze szkła (przeszklone tarasy, podłogi, windy). Ich dokładne umycie wymaga profesjonalnego urządzenia.

Kupując myjkę, warto od razu sprawdzić, czy istnieje stworzony na potrzeby jej użycia środek do czyszczenia. Specjalistyczne płyny nie

tylko nie pozostawiają smug, ale także czynią powierzchnię szyb odporniejszą na powstawanie kolejnych zacieków.

Szorowarka – kompaktowa i skuteczna

Szorowarka jest niezastąpiona przy czyszczeniu posadzek, w mniejszych obiektach – w jego przypadku taki zakup jest strzałem w dziesiątkę. Szorowarka może się kojarzyć z dużym i masywnym urządzeniem, ale na rynku pojawia się coraz więcej modeli, które wysoką skuteczność czyszczenia łączą ze zwrotnością i mobilnością. Na przykład szorowarka Kärcher BR 35/12 Bp Pack jest o ok. 35 proc. lżejsza od urządzeń konkurencyjnych, a dzięki głowicy wyposażonej z szczotki walcowe czyści wyjątkowo dokładnie wszelkie nierówne i porowate powierzchnie a także wstępnie podmiata niewielkie zanieczyszczenia. Wart uwagi jest tryb eco!efficiency, która wpływa na wydłużenie czasu pracy na akumulatorze o 50 proc. i obniżenie głośności pracy o około 40 proc. Szorowarka posiada akumulator litowo-jonowy i wbudowaną ładowarkę. Jest wydajność teoretyczna to 1400 m2/h.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne sprawiają, że sprzątanie i czyszczenie to zadania coraz łatwiejsze dla pracowników. Jeśli wybierzemy urządzenie posiadające odpowiednie funkcje, nie będą musieli już wkładać wiele wysiłku w doczyszczenie powierzonej powierzchni, zrobią to szybciej i dokładniej.