Komisja Europejska chce zakazać plastiku

W poniedziałek 28 maja Komisja Europejska zaproponowała zakaz używania na terenie wspólnoty jednorazowych produktów z plastiku. Mowa głównie o słomkach i piknikowych naczyniach, w Polsce bardzo popularnych kategoriach.

Zdjęcie: Plastikowe słomki znalezione na jednej z singapurskich plaż (Shutterstock)

Komisja Europejska zaproponowała zakaz stosowania tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, takich jak np. słomki z tworzyw sztucznych i naczynia piknikowe (czy patyczki do uszu), a także nałożenia na producentów obowiązku oczyszczania odpadów. Wszystko  w celu zmniejszenia zanieczyszczenia mórz.

Zgodnie z wnioskiem jednorazowe plastikowe produkty, które łatwo zastąpić bardziej ekologicznymi odpowiednikami zostaną zakazane i zastąpione innymi materiałami.

Wniosek zakłada również, by kraje UE do 2025 r. wykonały obowiązek zbierania 90 proc. jednorazowych plastikowych butelek do napojów, a na producentów zobowiązanie pomocy w pokryciu kosztów gospodarki odpadami i sprzątania.

- Odpady z tworzyw sztucznych są niezaprzeczalnie dużym problemem i Europejczycy muszą działać razem, aby rozwiązać ten problem, ponieważ odpady z tworzyw sztucznych trafiają do naszego powietrza, naszej gleby, oceanów i naszej żywności - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Plastik gromadzący się w oceanach świata stał się głównym problemem politycznym dla rządów, a naukowcy ostrzegają o ich wpływie na łańcuch żywnościowy.

Badania opublikowane w internetowym czasopiśmie Scientific Reports szacują, że na Oceanie Spokojnym utworzyła się plama śmieci o wielkości 79 tys. ton - 1,8 biliona sztuk - z tworzywa sztucznego, składającego się głównie z sieci rybackich, plastikowych pojemników, opakowań i lin.

Na początku tego roku Wielka Brytania poinformowała również, że planuje zakazać sprzedaży plastikowych słomek i innych produktów jednorazowego użytku.

Wniosek Komisji będzie nadal wymagał zatwierdzenia przez Parlament Europejski i Radę, a Komisja wyraziła nadzieję, że otrzyma zielone światło przed wyborami europejskimi w maju 2019 r.

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.