Żabka: franczyzobiorcy sami decydują o otwieraniu sklepów w niedziele

W przesłanym do handelextra.pl oświadczeniu Żabka Polska przeczy wszelkim doniesieniom o obligowaniu swoich franczyzobiorców do otwierania sklepów w niehandlowe niedziele.

- Sklepy Żabka mogą działać w niedziele objęte ograniczeniami, ponieważ franczyzobiorcy korzystają z dopuszczonej przez Ustawę możliwości prowadzenia sprzedaży osobiście. To element wyrównywania szans w konkurencji z handlem wielkopowierzchniowym, który Ustawodawca postanowił zawrzeć w nowych przepisach - czytamy w przesłanym do nas stanowisku Żabka Polska.

- Niezależnie od tego, franczyzobiorcy Żabki mogą dodatkowo skorzystać ze statusu placówki pocztowej, jaki w większości naszych sklepów obowiązuje już od 2012 r. Podkreślamy, że franczyzobiorcy, jako przedsiębiorcy, mogą korzystać ze wszystkich możliwości prowadzenia działalności, które są zgodne z obowiązującym prawem. Decyzja o skorzystaniu z nich należy do samych franczyzobiorców - informuje Żabka.

I dalej: "Wyjaśniamy ponadto, że informacja o apelu „Solidarności” [szczegóły tutaj - przyp. red.] do sieci handlowych o dobrowolne wycofanie się z praktyki rozszerzania działalności o prowadzenie placówek pocztowych oraz zmieniania w związku z tym przeważającej działalności gospodarczej według PKD w kontekście działalności sklepów Żabka jest pozbawiona podstaw. Większość sklepów Żabka ma status placówki pocztowej w rozumieniu prawa, ze względu na umowy zawierane z operatorem pocztowym już od 2012 roku. Sugestie, że ten status został przyjęty w związku z zakazem handlu (...) są niezgodne z faktami."

Przypomnijmy. W ostatnich dniach kwietnia media obiegła informacja, że dzięki współpracy z Pocztą Polską sklepy działające pod szyldem Żabka i Freshmarket uzyskały status placówek pocztowych i dlatego powinny być otwierane również w niehandlowe niedziele.

 Sprawę poruszaliśmy m.in. tu:

https://handelextra.pl/artykuly/211601,minister-zapowiada-zmiany-w-ustawie-o-zakazie-handlu-w-niedziele

I tu:

https://handelextra.pl/artykuly/211183,zabka-to-nie-placowka-pocztowa-poczty-polskiej

Ilona Mrozowska 2872 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }