Haitong Bank prognozuje spadek akcji Wawelu

14 maja analitycy Haitong Banku rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla spółki Wawel. Obecnie doradzają sprzedaż jej akcji.

Haitong Bank w raporcie z 14 maja przed sesją giełdową rozpoczął wydawanie rekomendacji dla Wawelu. Pierwsza ich rekomendacja dla tej spółki brzmi "sprzedaj". Krzysztof Kawa, analityk i szef działu analiz Konrad Księżopolski wyceniają akcje Wawelu na 910,0 zł, co daje 12-procentowy potencjał spadkowy.

Ich zdaniem w najbliższych latach rosnące ceny kakao odbiją się na rentowności tej spółki. Dodatkowo uważają oni, że ogłoszona przez Wawel ekspansja na rynek żelków może jeszcze obniżyć rentowność, ponieważ nowe produkty będą sprzedawane z niższą marżą. Dlatego przewidują spadek marży brutto w latach 2018 i 2019 odpowiednio do 40,2 proc. i 39,8 proc.

- Przeniesienie produkcji Wawelu do nowej fabryki może oznaczać oszczędności dla spółki po stronie kosztów ogólnych i administracyjnych, które mogą częściowo złagodzić wpływ negatywnych czynników - pisze Haitong Bank w rekomendacji. - W związku z tym analitycy oczekują, że marża EBITDA spółki w latach 2018 i 2019 wyniesie odpowiednio 19,4 proc. i 19,2 proc. - dodają.

Wawel jest obecnie wyceniany według wskaźnika P/E (cena do zysku) na lata 2018/2019 na podobnym poziomie jak jego międzynarodowi konkurenci. Jednak zdaniem analityków Wawel powinien być wyceniany z dyskontem, ponieważ jego działalność skoncentrowana jest na rynku lokalnym.

Na koniec pierwszego kwartału 2018 r. Wawel miał 100,8 mln zł w gotówce i jej ekwiwalentach. Haitong Bank zakłada, że decyzja o sprzedaży udziałów w Josef Manner & Co oznacza, że przejęcie tej spółki nie dojdzie do skutku. Analitycy Haitong Bank zakładają jednak, że firma utrzyma mocną pozycję gotówkową, by móc szybko reagować na pojawiające się możliwości rynkowe. Ponadto prognozują, że Wawel powinien zwiększyć wartość dywidendy na akcję z 20 zł w 2017 r. do 25 zł w latach 2018/2019.

Magdalena Weiss 1771 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }