Minister zapowiada zmiany w ustawie o zakazie handlu w niedziele

Koniec z obchodzeniem zakazu handlu. - Będziemy dokonywać zmian w przepisach - powiedział podczas X Europejskiego Kongresu Gospodarczego money.pl Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

- W czerwcu będzie kolejne spotkanie, na którym zastanowimy się jakich zmian należy dokonać, żeby sporne kwestie uregulować - zapowiedział wiceminister rodziny Stanisław Szwed w rozmowie z Money.pl. - Jeżeli jest potrzeba, a jest, to będziemy ten system uszczelniać - podkreśla.

Poszło o Żabkę. Przypomnijmy. W ostatnich dniach kwietnia media obiegła informacja, że dzięki współpracy z Pocztą Polską sklepy działające pod szyldem Żabka i Freshmarket uzyskały status placówek pocztowych i dlatego powinny być otwierane również w niehandlowe niedziele.

Emocje próbowała studzić Poczta Polska tłumacząc, że "wykorzystanie zapisów w prawie dotyczącym wyłączenia z zakazu handlu w niedzielę działalności związanej ze świadczeniem usług pocztowych, to autonomiczna decyzja zarządu Żabka".

26 kwietnia br. Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” również wydał w tej sprawie oświadczenie. - Postępowanie spółki Żabka Polska jest w naszej ocenie całkowicie niedopuszczalne. Świadczy ono nie tylko o braku szacunku do własnych pracowników, ale również do obowiązującego w Polsce prawa - uważa Bujara. I grozi, że nie zostawi tej sprawy bez dalszego ciągu. - W związku z próbą obchodzenia zapisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” oświadcza, że zleci odpowiednie analizy prawne w tym zakresie. Jeśli zajdzie taka potrzeba, związek będzie wnioskował o znowelizowanie ustawy mające na celu wyeliminowanie karygodnych praktyk tego typu - ostrzega Bujara.

Minister Szwed, cytowany przez Money.pl, zapowiedział zmiany w prawie, tak aby sklepy nie mogły wykorzystywać luk w obowiązującej od marca 2018 r. ustawie ograniczającej handel w niedziele i w niektóre inne dni. Stało się to podczas X Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywającego się w dniach 14-16 maja 2018 r. w Spodku oraz w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Zdjęcie: Photogenica

Ilona Mrozowska 2966 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }