Krystyna Pawłowicz interweniuje w sprawie franczyzy

Posłanka PiS Krystyna Pawłowicz (na zdjęciu) wystosowała interpelację poselską, w której zwraca uwagę na niekorzystne dla detalistów - jej zdaniem - zapisy umów franczyzowych.

Jesienią 2017 r. Krystyna Pawłowicz interweniowała też w sprawie udzielonej pożyczce EBOR na rzecz Grupy Schwarz, operatora sieci Kaufland i Lidl. Szczegóły tutaj.

Teraz, w interpelacji poselskiej skierowanej do ministra przedsiębiorczości i technologii, odnosi się do "przepisów dotyczących franczyzy".

- Do mojego biura poselskiego zgłosiło się już kilkanaście osób, które straciły dorobek swojego życia w związku z zawarciem umowy franczyznowej z siecią Żabka oraz Eurocash (Delikatesy Centrum) - czytamy w interpelacji. Wspomina też o sieci Lewiatan.

I dalej:

"Postępowania prowadzone przez UOKiK na mój wniosek wykazały, że zapisy umów o franczyzę są zgodne z obowiązującym prawem, mimo – iż na pierwszy rzut oka widać, że franczyzodawcy mają pozycję dominującą, stosują weksle opiewające na kilkadziesiąt tysięcy złotych wobec każdego z franczyzobiorców i bezwzględnie dochodzą ich spłaty w sytuacji upadku sklepu. Franczyzobiorcy, którzy się do mnie zgłosili, mają jednak odczucie, że franczyzodawcy podejmują umyślne działania, które mają doprowadzić do upadku ich sklepów. Nie są w stanie wygrać jednak spraw w sądach, ponieważ duże koncerny reprezentowane są przez świetnych prawników, którzy wykorzystują zawiłość przepisów dotyczących umów franczyznowych".

Krystyna Pawłowicz zwraca się więc prośbą o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Czy w ministerstwie są prowadzone prace nad zmianą przepisów dotyczących franczyzny? Lub
  2. Czy Pani Minister widzi możliwość zmiany tych przepisów, zapewniając polskim, drobnym przedsiębiorcom pozycję partnerską we współpracy z wielkimi sieciami handlowymi (franczyzodawcami) oraz zapewnienie im możliwości obrony w sytuacjach konfliktowych?

 

Ilona Mrozowska 2966 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }