Są już polskie truskawki

Truskawki od rodzimych producentów - na razie szklarniowe - są już na rynku, informuje Rynek Hurtowy Bronisze.

Z zapowiedzi plantatorów wynika, że jeżeli temperatura się utrzyma, to w tym tygodniu pojawią się w sprzedaży truskawki spod włókniny i foli perforowanej.

- Zdaniem Adama Leszczyńskiego, plantatora z Czerwińska od tego tygodnia będą już dostawy owoców z tuneli. W jego ocenie ten rok zapowiada się dobrze, jednakże problemem może być brak rąk do pracy przy głównym zbiorze owoców. Obecnie na Rynku Hurtowym Bronisze truskawki sprzedaje już kilku dystrybutorów. W porównaniu z ubiegłym rokiem ceny są o ¼ niższe - podają Bronisze.

Teraz za polskie truskawki odbiorcy płacą od 18 do 20 zł za kilogram. Krajowe truskawki są także
w sprzedaży na Rynku Hurtowym w Poznaniu, nie ma ich jeszcze na Rynku Hurtowym w Gdańsku i we Wrocławiu. Jednak z zapowiedzi plantatorów wynika, że lada dzień także i tam powinny się pojawić. Nadal spore są dostawy konkurencyjnych cenowo truskawek hiszpańskich, greckich i węgierskich. W ofercie hurtowej Rynku w Broniszach sprzedawane są one w cenie od 10 do 18 złotych. Cena uzależniona od jakości owoców, wielkości zakupu i kraju pochodzenia.

W 2017 r. zebrano w Polsce (w tym zbiór jesienny) tylko 178 tysięcy ton tych owoców.

- Jeżeli tegoroczne prognozy zbiorów się potwierdzą, to truskawek nie powinno być mniej niż w 2015 r., czyli ponad 200 tysięcy ton - przewidują przedstawiciele giełdy. - Zagrożeniem dla upraw polowych mogą być anomalie pogodowe, takie jak przymrozki, gradobicia czy podtopienia plantacji. Wczesne odmiany plantacji polowe, te bez okrywy w niektórych regionach już kończą kwitnienie - dodają.

Pojawiły się już także krajowe maliny szklarniowe, na razie jeszcze drogie - sprzedawane są w cenie od 60 zł za kilogram, jednak wraz z rosnącą podażą tanieją.

Natomiast w sadach czereśniowych i gruszowych są już spore zawiązki owoców, co zapowiada obfity plon.

Sezon na szparagi

Szparagów w ofercie dostawców jest już dużo, stąd ceny w ofercie hurtowej spadły. Za kilogram odbiorcy płacą od 6 do 10 zł. Szparagi sprzedawane są w półkilogramowych pęczkach.

Potaniały także krajowe pomidory. Malinowe oferowane są w cenie 5-7 zł za kilogram (opakowania po 6 kg). W podobnych opakowaniach sprzedawane są także pomidory zwykłe - czerwone, ale są one tańsze. Kilogram kosztuje od 3,15 zł do 4,65 zł.

Krajowe rzodkiewki są w cenie od 80 groszy za pęczek do 1,20 zł, podobnie jak importowane. Krajowa botwina w cenie 2 zł za pęczek (w opakowaniu po 10 pęczków).

Są też już pierwsze dostawy krajowej młodej kapusty z produkcji w tunelach. Ceny hurtowe wahają się od 4 do 6 zł, w zależności od wielkości główki.

Krajowe ogórki wyeliminowały import. Krótkie sprzedawane są w cenie od 3,85 do 5 zł/kg (opakowania 5 kg), tzw. gruntowe (nadające się do przygotowania małosolnych) w cenie 4,5 do 5,75 za kilogram.

Spore są dostawy koperku, natki i szczypiorku. Jest już także młoda kapusta pekińska oraz krajowa kalarepa w cenie 2 zł za sztukę.

Zdjęcie: Photogenica

Magdalena Weiss 1875 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }