Bronisze już budują nową halę

Ruszyła nowa inwestycja Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego Bronisze. W tym roku zagospodarowane zostanie kolejnych 5 hektarów terenu.

Na zdjęciu Mirosław Mazuruk, prezes zarządu Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego Bronisze

Powstaje hala o powierzchni 1,3 hektara, w której sprzedawane będą przetworzone artykuły spożywcze. Inwestycja, która ma się zakończyć w grudniu 2018, kosztować będzie około 47 mln zł.

- Zmieniliśmy plan zagospodarowania terenu i możemy wybudować obiekt do wysokości 24 metrów - mówi Mirosław Mazuruk, prezes zarządu Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego Bronisze. - W nowej hali w zdecydowanej większości znajdą się nasi dotychczasowi najemcy, którzy zwiększają swoją powierzchnię sprzedaży - informuje.

Rozwój przedsiębiorstw przekłada się na zwiększanie powierzchni handlowych, jest to tendencja, którą zarząd rynku obserwuje od lat: o ile w 1999 r., na początku działalności, na 5 hektarach (hale) działało 600 sprzedających, z którymi Bronisze miały zawarte umowy, to dziś na prawie 10 hektarach zadaszonych hal najemców jest 420, w tym 350 stałych sprzedawców artykułów spożywczych, kwiatów oraz warzyw i owoców, a 70 na Giełdzie Antyków. Nowa hala jest już niemal w 100 proc. wynajęta.

- Należą do nas 62 hektary gruntów, z których przynajmniej 7,5 hektara muszą stanowić obszary zielone - mówi Mirosław Mazuruk. - Zagospodarowanych jest obecnie 45 hektarów. Na 27 hektarach znajdują się drogi i parkingi, w tym 1300 miejsc przeznaczonych na sprzedaż bezpośrednio z samochodu. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat dokupiliśmy 11 hektarów gruntów z myślą o przyszłych inwestycjach - wyjaśnia.

To jeszcze nie koniec

Obecna inwestycja nie jest ostatnią przewidzianą w niedługim czasie. Plan inwestycyjny został rozpisany na lata 2019-2024 i czeka już jedynie na uzyskanie zgód korporacyjnych.

Obecnie największą część powierzchni w halach - niemal dwie trzecie - zajmują sprzedawcy warzyw i owoców. Produkty spożywcze, przetworzone mają 1,2 hektara. Kwiatom przyporządkowano 2 hektary powierzchni, a antykom - 0,3 hektara. Z kolei z możliwości sprzedaży z samochodów korzysta rocznie 20 tys. gospodarstw rolnych. Szacujemy, że jest to 330 tysięcy wjazdów rocznie.

- Mamy własną biologiczną oczyszczalnię ścieków, która służy nie tylko Rynkowi Hurtowemu Bronisze, ale i gminie Ożarów Mazowiecki - mówi prezes. - To bardzo rentowna działalność, dlatego sprzedajemy tę usługę. Dodatkowo prowadzimy segregację i utylizację odpadów zgodnie ze wszystkimi wymogami unijnymi. Śmieci komunalne to jedynie 20 proc. wszystkich naszych odpadów - dodaje.

Miejsce zbiórki i utylizacji odpadów powstało w ubiegłym roku na powierzchni 1 hektara. Bronisze dysponują również własną stacją uzdatniania wody, z której korzystają i najemcy, i okoliczne firmy. Szef zarządu na działania związane z ochroną środowiska kładzie duży nacisk, podobnie jak na działania CSR-owe. Do tych ostatni należą m.in. wolontariat pracowników, sprzedawców i kupców, którzy raz na trzy miesiące oddają krew w specjalnie do tego celu sprowadzanym autobusie, udział w akcji "Szlachetna Paczka", działania pomocowe, np. zbiórka darów dla Ukrainy, czy współpraca z Bankami Żywności, zarówno w ciągu roku, jak i przed świętami Bożego Narodzenia.

- W ubiegłym roku w grudniu nasi pracownicy, uczestnicząc w zbiórce, zebrali 7 ton żywności - mówi Małgorzata Skoczewska, rzecznik prasowy Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego Bronisze. - Od 15 lat wspieramy także ośrodek dla niewidomych w Laskach czy zwracające się do nas o pomoc produktową przedszkola. Na działania stricte filantropijne przeznaczamy rocznie, nie licząc czasu i wysiłku wkładanego przez naszych pracowników i kontrahentów, około 100 tys. złotych - dodaje.

Bez niedzieli ani rusz

Obowiązujący od początku marca zakaz handlu w niedzielę, nie dotknął rynków hurtowych, choć w trakcie prac nad ustawą taki wariant był rozważany.

- Gdyby kazano nam zamknąć rynek w niedzielę, stracilibyśmy około 20 proc. naszych obrotów - przekonuje Mirosław Mazuruk. - Najlepszymi dniami handlowymi są dla nas czwartek, gdy detaliści zaopatrują się na końcówkę tygodnia przed weekendem oraz niedziela, gdy potrzebują towaru na poniedziałek. Natomiast w sobotę rynek zawsze był zamknięty, musimy mieć przerwę techniczną - wyjaśnia.

Na razie Broniszom trudno oszacować wpływ na obroty WR-SRH wprowadzonej 1 marca ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Zdaniem prezesa spółki o pierwsze oceny będzie można się pokusić najwcześniej za kilka miesięcy.

Okno na świat

W ubiegłym roku Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy zorganizował przyjazd z Mołdawii producentów winogron stołowych. Dzięki tej wizycie udało się im zawrzeć kontrakty kilkakrotnie przekraczające wartość mołdawskiego eksportu tych owoców do Polski z poprzednich lat. W tym roku producenci z tego kraju też chcą się zaprezentować nad Wisłą.

- Tym razem chcemy jednak, by pokazali się we współpracujących z nami sklepach objętych naszym Programem Partnerskim - tłumaczy Mirosław Mazuruk. - Natomiast w Broniszach przygotujemy dni otwarte Turcji, trzy-, czterokrotnie większe od ubiegłorocznych, mołdawskich - dodaje.

Program Partnerski warszawskiego rynku obejmuje na razie ok. 50 gospodarstw i 70 punktów sprzedaży detalicznej, zarówno samodzielnych, jak i zorganizowanych w małe sieci. Warunkiem przystąpienia do programu jest spełnienie norm jakościowych, przeprowadzanie badań fitosanitarnych czy wprowadzenie zintegrowanego systemu zarządzania w gospodarstwie.

- Gros sklepów należących do programu pochodzi na razie z Mazowsza, ale w tym roku mamy plan pozyskania dużych hurtowych dystrybutorów z innych terenów - dodaje prezes Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego Bronisze.

Zdjęcia: Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Bronisze

Magdalena Weiss 1875 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }