Jakie książki czytają Polacy i gdzie?

Literatura sensacyjna i grozy, fantasy oraz opowiadania. To po lektury z tych kategorii najczęściej sięgają Polacy, którzy czytają książki. Czytelnicy kupują je głównie w księgarniach internetowych i stacjonarnych. Także wypożyczają.

Z danych serwisu Ceneo.pl wynika, że rekordziści kupili w ciągu ostatniego roku co najmniej 4 książki. Co drugi mól książkowy wydał na ich zakup w ubiegłym roku ponad 300 zł.

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Na temat czytelnictwa powstało wiele badań i raportów, które nie napawają optymizmem. Serwis Ceneo.pl postanowił jednak przyjrzeć się tej grupie osób, która regularnie sięga po książki. Zapytał ich m.in. o ulubione kategorie książek i miejsca, w których je zdobywają. Odpowiedzi udzieliło blisko 300 respondentów deklarujących, że są aktywnymi czytelnikami.

Prawie 95 proc. z nich wskazało, że sięga po książki głównie w domu. Kolejnymi chętnie wybieranymi miejscami do czytania są te odwiedzane w czasie wakacji (36 proc. wskazań) oraz pojazdy komunikacji miejskiej (35 proc. głosów). Co ciekawe, 7 proc. badanych deklaruje, że czyta książki również w pracy.

Jeśli chodzi o gatunek najchętniej wybieranych książek, to w przypadku pań dominują wydania z kategorii Literatura sensacyjna i grozy, którą wskazało 61 proc. badanych. Kobiety chętnie sięgają też po powieści i opowiadania. Mężczyźni wolą książki z kategorii fantasy - wskazał je co drugi badany. Na kolejnym miejscu znalazły się książki sensacyjne i grozy. Uczestnicy najrzadziej wybierają książki z kategorii lektury szkolne i książki o tematyce religijnej.

Mimo rozwijających się technologii i rosnącej popularności urządzeń elektronicznych Polacy sięgając po książki, wybierają te w formie papierowej. Tak zadeklarowało blisko 70 proc. ankietowanych. Po e-booki sięga tylko 25 proc. badanych. Najmniej popularne okazały się audiobooki.

Gdzie zamawiane są książki?
- W czołówce znalazły się księgarnie internetowe, które wskazało 79 proc. badanych oraz stacjonarne - zebrały 57 proc. głosów. Książki chętnie wypożyczamy z biblioteki lub od znajomych. Co ciekawe prawie 29 proc. badanych zadeklarowało też, że kupuje je w marketach przy okazji innych zakupów.

Ceneo.pl to serwis e-commerce w Polsce, skupiający ponad 18 000 sklepów internetowych. Ułatwia użytkownikom znalezienie produktów i ofert sklepowych.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }