Metro obniża prognozy

Właściciel hurtowni Metro i Makro cash and carry z powodu sytuacji w Rosji zapowiedział niższe od wcześniej oczekiwanych przychody i wyniki.

Niemiecki koncern poinformował, że jego działalność w roku finansowym 2017/2018 przyniesie niższe przychody i zysk EBITDA od spodziewanych. Zamiast wzrostu skorygowanego zysku EBITDA o 10 proc. obecnie Metro oczekuje zaledwie "niewielkiego" ruchu w górę. Natomiast sprzedaż w stałych kursach walut, która miała się zwiększyć o 1,1 proc., teraz ma wzrosnąć o co najmniej 0,5 proc.

Powodem obniżenia prognoz jest gorszy od założonego scenariusz rozwoju biznesu w Rosji. Koncern spodziewał się, że druga połowa roku obrotowego przyniesie znaczącą poprawę, a teraz nie jest już o tym przekonany. Do tego doszły znacząco wyższe od spodziewanych koszty nowego pozycjonowania biznesu.

Ponadto kosztowny dla koncernu okazał się spór ze związkiem zawodowym Verdi.

- Chociaż udało się dojść do porozumienia i znalezione rozwiązanie jest w trakcie realizacji, to ta okoliczność będzie wpływać na zyski w krótkim i średnim okresie, a więc także w trzecim i czwartym kwartale - czytamy w oświadczeniu.

W pierwszym półroczu roku obrotowego 2017/2018 przychody ze sprzedaży wyniosły 18,56 mld euro, o 1,3 proc. więcej niż rok temu. EBITDA (bez wpływów z nieruchomości) wyniosła 760 mln euro.

Magdalena Weiss 1862 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }