Sprzedaż w marcu wzrosła mocniej od oczekiwań

W trzecim miesiącu roku sprzedaż detaliczna wzrosła o 9,2 proc. podczas gdy ekonomiści spodziewali się wzrostu o 7,9 proc.

- Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu br. była wyższa niż przed rokiem o 8,8 proc. wobec wzrostu o 7,9 proc. w marcu ub. roku - pisze GUS. - Tempo wzrostu sprzedaży detalicznej było wyższe niż w styczniu i lutym br., kiedy odnotowano wzrost o 7,7 proc. W porównaniu z lutym br. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 17,9 proc. - informuje urząd.

Najsilniejszy wzrost - o 17,4 proc. - zaobserwowano w przedsiębiorstwach z grupy „pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach”. Znaczny wzrost sprzedaży odnotowano także w przedsiębiorstwach handlujących żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi (o 13,8 proc.), co spowodowane było m.in. przesunięciem zakupów świątecznych na marzec br. w związku z wcześniejszą datą Świąt Wielkanocnych w 2018 r.

Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” wysoki wzrost wykazały podmioty wchodzące w skład grupowań „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” (o 14,1 proc.) oraz „tekstylia, odzież, obuwie” (o 13,0 proc). Spadek sprzedaży zanotowali natomiast sprzedawcy prasy i książek, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach (o 2,5 proc.) oraz w dziale pojazdy samochodowe, motocykle, części (o 0,6 proc.).

W okresie styczeń-marzec br. sprzedaż detaliczna zwiększyła się w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku o 8,1 proc. (wobec wzrostu o 7,1 proc. w 2017 r.).

W cenach bieżących sprzedaż żywności wzrosła o 17,3 proc. rdr, natomiast w całym kwartale o 10 proc. Sprzedaż ogółem zwiększyła się w tym czasie o 8,5 proc.

Magdalena Weiss 1875 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }