W Polsce można już płacić zegarkiem

Od kwietnia br. kartami Visa wydanymi przez Bank Zachodni WBK można płacić zbliżeniowo za pomocą zegarków marki Garmin z funkcją Garmin Pay. Rozwiązanie Garmin Pay wykorzystuje tokenizację Visa.

Jak wynika z badania Visa, niemal 90 proc. respondentów w wieku od 18 do 34 lat uważa, że do 2020 r. będzie zarządzać pieniędzmi lub dokonywać płatności głównie z wykorzystaniem smartfonu, tabletu lub urządzenia ubieralnego (badanie Digital Payments Study, zrealizowane na zlecenie Visa w okresie czerwiec-lipiec 2017 r. w 22 europejskich krajach).

- Naszym celem jest zapewnienie użytkownikom kart Visa możliwości dokonywania wygodnych i bezpiecznych płatności cyfrowych za pomocą dowolnego urządzenia i z dowolnego miejsca na świecie – komentuje Jakub Kiwior, dyrektor generalny na Polskę i Węgry, Visa. - Niemal 90 proc. badanych Polaków płaciło już zbliżeniowo, dlatego wierzymy, że nowe rozwiązanie spotka się z ich zainteresowaniem – uważa.

Podkreśla, że udostępnienie Garmin Pay przez Bank Zachodni WBK użytkownikom kart Visa było możliwe dzięki wcześniejszemu wdrożeniu przez bank tokenizacji Visa – za jej sprawą wprowadzanie tego typu rozwiązań na rynek staje się dla banków dużo łatwiejsze i możliwe do zrealizowania w krótkim czasie. Aby rozpocząć płacenie z Garmin Pay, klienci Banku Zachodniego WBK muszą zainstalować na swoim smartfonie aplikację Garmin Connect Mobile, połączyć zegarek Garmin z aplikacją i dodać do niej swoją kartę Visa. Karta zostanie zamieniona na token przez system tokenizacji Visa i umieszczona w tzw. bezpiecznym elemencie w zegarku. Jeżeli podczas dokonywania płatności telefon użytkownika będzie zsynchronizowany i połączony z zegarkiem Garmin, na ekranie urządzenia wyświetli się powiadomienie na jej temat.

Zdaniem Jakuba Szałamachy, marketing managera Garmin Polska płacenie z Garmin Pay jest wyjątkowo łatwe i szybkie – wystarczy wybrać na zegarku Garmin funkcję portfela, podać kod ustalony podczas aktywacji portfela i w ciągu 60 sekund zbliżyć zegarek do terminala.

- W ciągu doby można dokonywać następnych płatności bez ponownego podawania hasła pod warunkiem, że zegarek pozostanie założony. Jeżeli jednak w tym czasie zegarek przestanie monitorować nasze tętno – np. po zdjęciu go z ręki – to przy kolejnej transakcji zostaniemy poproszeni o podanie kodu – tłumaczy Jakub Szałamacha.

Błażej Mika, dyrektor departamentu produktów płatniczych i relacji z partnerami w Banku Zachodnim WBK, dodaje, że jego firmie zależy na tym, aby jej klienci mieli dostęp do wielu rozwiązań płatniczych. – Obecnie oferujemy najwięcej rodzajów płatności mobilnych na rynku. Teraz, jako pierwsi w Polsce, wprowadziliśmy płatności Garmin Pay, które są doskonałym rozwiązaniem dla osób aktywnych, uprawiających sporty – tłumaczy Mika.

Płatności zbliżeniowe z Garmin Pay można realizować we wszystkich terminalach w Polsce i na świecie obsługujących płatności zbliżeniowe i mobilne. Terminale te stanowią dzisiaj już prawie 100 proc. urządzeń akceptujących płatności bezgotówkowe w kraju (dane Visa, na podstawie raportów od agentów rozliczeniowych).

Katarzyna Pierzchała 2754 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }