Centra handlowe wciąż w budowie

W I kw. 2018 r. w Polsce przybyło 92 tys. nowej powierzchni handlowej w centrach, parkach handlowych, outletach i wolnostojących magazynach handlowych.

Złożyło się na to siedem nowych obiektów handlowych i dwie rozbudowy – pisze w podsumowaniu I kwartału na rynku handlowym BGŻ BNP Paribas.

Trzy czwarte nowej powierzchni to obiekty położone w głównych aglomeracjach: Rondo Wiatraczna w Warszawie i Gemini Park Tychy. Mniejsze centra powstają natomiast w miejscowościach do 100 tys. mieszkańców.

Na koniec marca 2018 r. w Polsce było 14,3 mln mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej, z czego 73 proc. w tradycyjnych centrach handlowych. Najwięcej dostępnej (niewynajętej) powierzchni handlowej jest w Katowicach, Poznaniu i Krakowie, najmniej – w Warszawie, Wrocławiu i Szczecinie. Zdaniem Patrycji Dzikowskiej, autorki raportu obecne na rynku trendy, takie jak zakaz handlu w niedziele, rozwój handlu internetowego czy zwyczaje zakupowe młodych ludzi spowodują pogłębienie rozdźwięku między najbardziej popularnymi centrami handlowymi a tymi „z niższej półki” pod względem popytu na powierzchnię.

W budowie jest obecnie 550 tys. mkw. powierzchni handlowej, z czego 70 proc. ma zostać oddanych jeszcze w tym roku. 30 proc. nowej podaży zostanie uruchomione w miejscowościach do 100 tys. mieszkańców, choć największe obiekty powstaną w głównych aglomeracjach: Galeria Libero w Katowicach czy Forum Gdańsk (64 tys. mkw.). W 2019 r. podaż nowej powierzchni może być niższa, choć na ten rok przewidziane jest uruchomienie Galerii Młociny w Warszawie. Wzrośnie natomiast rola przebudów i rozbudów, która może sięgnąć nawet 20 proc. nowej powierzchni handlowej.

Magdalena Weiss 1875 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }