REN budzi się z zimowego snu

Dystrybutor mrożonek i lodów zwiększa sprzedaż i zapowiada inwestycje.

Dystrybutor mrożonek i lodów w trzecim kwartale roku obrotowego zakończonego w lutym zwiększył swoją sprzedaż do 200 mln zł, czyli o 15 proc. w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej.

Dzięki dokapitalizowaniu na sumę 80 mln złotych zapowiada realizację szeroko zakrojonych projektów rozwojowych. Inwestycjami i dalszym rozwojem Grupy kieruje nowy prezes zarządu, którym został Andrzej Kraszewski, dotychczasowy wiceprezes ds. finansów i rozwoju. W skład zarządu wchodzi też związany ze spółką od 2015 r. Łukasz Sobczak, który pełni funkcję wiceprezesa ds. operacyjnych.

Zmiany w spółce dystrybucyjnej są wynikiem realizacji strategii rozwoju uzgodnionej z właścicielem, którym jest Ashton Moss Holding, należący do międzynarodowego funduszu Argan Capital.

- Ostatnie trzy lata były dla REN okresem głębokiej restrukturyzacji, dzięki której z kwartału na kwartał spółka poprawia wyniki finansowe, co z kolei przekłada się na umacnianie silnej pozycji w czołówce najlepszych firm w branży dystrybucji mrożonek - informują przedstawiciele spółki.

REN-owi udało się poprawić efektywność zarządzania zapasami i obsługi klientów m.in. dzięki wdrożeniu nowoczesnych systemów informatycznych i uruchomieniu centralnego Biura Obsługi Klientów poprawiła efektywność m.in. w obszarze zarządzania stanami magazynowymi i jakości obsługi klientów. Zoptymalizowano także wiele innych działów spółki z organizacją floty samochodowej włącznie oraz zakończono spory prawne z byłymi właścicielami.

- W 2016 r. spór prawny z byłymi właścicielami negatywnie odbijał się na ogólnym wizerunku spółki i nieco spowalniał tempo zmian, ale ostatecznie w grudniu 2017 r. udało się doprowadzić do podpisania ugody, dzięki czemu Grupa REN może skupić się na dalszym umacnianiu zbudowanej pozycji kluczowego dystrybutora żywności mrożonej i lodów na rynku – komentuje Andrzej Kraszewski, prezes zarządu Grupy REN.

Uporządkowanie kwestii prawnych umożliwiło REN pozyskanie nowych środków na rozwój i w styczniu spółka została dokapitalizowana kwotą 80 mln zł. Poza spłatą zobowiązań kredytowych pieniądze zostaną przeznaczone na dalszy rozwój.

- Dzięki zaangażowaniu właściciela w aktywa związane z segmentem dystrybucji mrożonej żywności, spółka dziś posiada bardzo dobrą pozycję do zbudowania mocnej platformy dystrybucyjnej w Polsce - mówi Andrzej Kraszewski. - Dlatego też obecny zarząd może skupić się na realizacji drugiej fazy przyjętej strategii, czyli dynamicznego rozwoju. Kwestie, które do tej pory nas angażowały, zostały domknięte - dodaje.

W kwietniu Grupa REN planuje otwarcie w Radomiu nowego centrum logistycznego oraz biura. Rozbudowała też bazę magazynową na terenie całego kraju, między innymi w Lublinie, Olsztynie czy Poznaniu i planuje dalsze inwestycje. Spółka będzie też modyfikować i powiększać flotę specjalistycznych samochodów chłodniczych oraz samochodów osobowych dla przedstawicieli handlowych. Niedawno wprowadziła się do nowoczesnego kompleksu biurowo-magazynowego w Sokołowie koło Warszawy, dedykowanego głównie kanałowi HoReCa. Mieści się w nim nowoczesny magazyn wyposażony w chłodnię oraz magazyny do produktów suchych. Obiekt jest już drugim, obok lokalizacji w Markach, centrum logistycznym REN w rejonie Warszawy. W ocenie zarządu spółki umiejscowienie magazynów w dużym stopniu usprawni obsługę dużego i trudnego logistycznie rynku warszawskiego i pozytywnie wpłynie na jakość usług.

- Naszym głównym celem jest doskonalenie procesów związanych z działalnością operacyjną, co bezpośrednio przełoży się na jakość świadczonego przez nas serwisu. W dzisiejszych realiach rynku przewagę konkurencyjną ma bowiem ten, kto posiada odpowiednie narzędzia pozwalające na skuteczną i efektywną implementację polityki producentów poszczególnych marek - mówi Andrzej Kraszewski. - Nasi klienci doceniają zarówno nasze wysokie kompetencje logistyczne, jak i sprzedażowe, dlatego też coraz więcej z nich przekazuje nam całościowe zarządzanie kategorią – podkreśla.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.