Chata Polska wciąż się rozwija

Okrągłą liczbą 300 sklepów zamierza zakończyć 2018 r. operator franczyzowej sieci Chata Polska. Jak na razie zrzesza 260 placówek w sześciu województwach. Firma chce umacniać pozycję w tych regionach, w których już działa.

Chata Polska to sieć sklepów ogólnospożywczych rozwijająca się od 1997 r., jej operatorem jest Mar-Ol. Obecna jest w Wielkopolsce, Kujawsko-Pomorskiem, Lubuskiem, Zachodniopomorskiem, Pomorskiem i na Dolnym Śląsku.

W 2017 r. dołączyły do niej 72 nowe sklepy, a w tym roku już cztery kolejne. Obecnie zrzesza 260 sklepów [stan na marzec br. – przyp. red.], co dało jej 22. miejsce w rankingu top 30 największych sieci franczyzowych, partnerskich i grup zakupowych w handlu spożywczym w 2017 r., opublikowanym w „Handlu” 3/2018.

– Rok 2018 chcemy zakończyć liczbą sklepów wynoszącą około 300 – mówi Helena Rumińska, dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju sieci. – Nie mamy w planach rozszerzenia działalności na inne województwa, chcemy umocnić pozycję w tych regionach, w których już jesteśmy – ujawnia.

Sieć ma też 27 sklepów własnych i cały czas „pracuje nad zwiększeniem tej liczby”. Nie idzie za to wzorem innych operatorów handlowych, które liczą na rozwój biznesu w nowym dla nich formacie convenience. Ale dla  mniejszych sklepów też ma propozycję – współpracę na zasadzie partnerstwa.

Wymagania i co w zamian
Chata Polska oferuje więc franczyzę miękką oraz tzw. partnerstwo. Najbardziej pożądane dla niej są lokale o powierzchni 150 mkw. poza dużymi aglomeracjami. Nie wyklucza jednak sklepów o mniejszym metrażu.
Obecnie najmniejsza placówka ma 80 mkw., a największa sala sprzedaży liczy 1000 mkw. Pozostałe warunki
dla kandydatów chcących wstąpić w jej struktury to dobra opinia płatnicza, wiarygodność finansowa, ponadto sklep musi być samoobsługowy, mieć działy świeże i koncesję na alkohol.

Pracownicy centrali przygotowują dla każdego nowego franczyzobiorcy projekty wizualizacji zewnętrznej i zagospodarowania sklepu. Na ich podstawie powstaje kosztorys zmian, który jest szczegółowo omawiany
z partnerem i ewentualnie modyfikowany aż do osiągnięcia satysfakcjonującego obie strony kompromisu.

Chata Polska partycypuje w kosztach wprowadzania zmian. Jako jedna z nielicznych sieci dopuszcza dwie
nazwy w szyldzie sklepu.

Natomiast już od partnera franczyzowego operator oczekuje lojalności zakupowej, realizacji kontraktów handlowych, a także aktywnego udziału w akcjach marketingowych. Koszt miesięcznej opłaty wynosi od 300 do 600 zł. Operator nie pobiera wpisowego. Bezwzględnie wymagany jest zakup i ekspozycja dwóch marek własnych. Jedną z nich jest Kraina Smaków, której produkty zostały „stworzone na bazie receptur nawiązujących do tradycji kuchni”. Oferta stale rozwija się. Na początku października 2017 r. operator rozszerzył portfolio tej marki o dania mięsne w słoikach – Mięsiwo w sosie własnym i Specjał z szynką. Również druga marka własna – Dobra Nasza! – weszła w tym czasie na rynek z nowymi produktami.

W zamian za to detalista otrzymuje silne wsparcie marketingowe – program lojalnościowy, indywidualne promocje, jarmarki regionalne, akcje promocyjne marki własnej. – Ponadto Chata Polska każdego roku negocjuje większość kontraktów dla uzyskania jak najlepszej oferty handlowej dla swoich franczyzobiorców – podkreśla Helena Rumińska.

Sieć wydaje też promocyjne gazetki. Co czwartek dostają je klienci Chaty Polskiej. Docierają do 375 tys.
mieszkań i domów. Od 5 lutego br. w wybranych sklepach Chaty raz w tygodniu – w poniedziałek – pojawia
się nawet druga gazetka promocyjna, która, jak zapewnia Chata Polska, różni się szatą graficzną. Wszystko po
to, aby klienci mogli rozróżnić promocje i terminy ich obowiązywania.

Sieć dużą wagę przywiązuje też do szkoleń. W sklepach organizuje je dla personelu: z obsługi klienta, ekspozycji i przechowywania towarów na działach mięso i wędliny oraz owoce i warzywa, obsługi programu lojalnościowego Zyskuję z Chatą czy z elementów merchandisingu.

Natomiast w centrali firmy odbywają się szkolenia dla właścicieli i kierowników sklepów, m.in. z zakresu prawa pracy i efektywnego zarządzania placówką handlową.

Świeże najważniejsze
Zgodnie z hasłem „Blisko. Lokalnie. Naturalnie” operator stara się, aby w ofercie sklepów były lokalne oraz regionalne produkty spożywcze. Sieć stawia szczególny nacisk na wszystkie kategorie świeże: mięso i wędliny, owoce i warzywa, piekarnię i cukiernię oraz nabiał. Detaliści nie mają obowiązku w 100 proc. zaopatrywać się w Mar-Olu, ale im więcej kupują za jego pośrednictwem, tym lepszą ofertę handlową osiągają. Główny dostawca sieci zaopatruje sklepy minimum dwa razy w tygodniu, a największych klientów nawet 5-6 razy.

Sklepy w Chacie Polskiej korzystają z czterech systemów informatycznych: KC Market, Hipermarket, PC Market oraz Small Business. Spina je jedna platforma wymiany danych. Dodatkowo w ramach współpracy z firmą Mar-Ol istnieje możliwość zamawiania towarów bezpośrednio ze swoich systemów lub przez e-hurtownię.

Oprócz tych atutów przedstawiciele sieci, zachęcając detalistów do wstąpienia w jej struktury, podkreślają, że  Chata Polska to w 100 proc. polski kapitał, współpraca oparta na partnerstwie i budowaniu długofalowych relacji biznesowych i często prywatnych, brak opłat ukrytych, wysokie rabaty retro i elastyczna umowa.
Sieć jest też aktywna w mediach społecznościowych. Pod koniec stycznia br. miała już 20 tys. fanów na  Facebooku. Na profilu firmy dla klientów sklepów organizowane są konkursy z nagrodami.

Wypracowany koncept oraz działania marketingowe skutkują odwiedzinami w sklepach Chaty Polskiej średnio 3 mln osób miesięcznie.

– Nie zasypiamy jednak gruszek w popiele. Mamy jeszcze nad czym pracować – uważa dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju sieci. 

Chata Polska w liczbach:
Adres centrali: Obodrzycka 61, 61-249 Poznań
Zasięg: 6 województw: wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, zachodniopomorskie, dolnośląskie, pomorskie
Liczba sklepów: 260
Łączna powierzchnia sklepów: ok. 50 tys. mkw.
Liczba współpracujących producentów, dystrybutorów: ok. 300

Katarzyna Pierzchała 5584 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.