Wzrost cen hamuje

W marcu ceny towarów i usług konsumpcyjnych były wyższe od tych sprzed roku o 1,3 proc.

To najwolniejsze tempo wzrostu cen w ujęciu rocznym od grudnia 2016 roku. W stosunku do lutego nastąpił minimalny spadek - o 0,1 pkt proc. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych ponownie rosły w marcu najmocniej ze wszystkich kategorii - artykuły spożywcze kosztowały średnio o 3,7 proc. więcej niż rok wcześniej.

Sama żywność podrożała jeszcze mocniej - o 3,9 proc. Przełożyło się to na podbicie ogólnego wskaźnika inflacji o 0,86 pkt proc.

Najmocniej wzrosły ceny jajek - o 31 proc. oraz masła - o 20,8 proc. Produkty z grupy "jogurt, śmietana, napoje mleczne" kosztowały o 7,4 proc. więcej niż rok wcześniej, a owoce - o 10,9 proc.

Były też kategorie, które potaniały. Najbardziej spadły ceny cukru (o 30,1 proc.), nieznacznie potaniały też mąka (o 0,8 proc.) i warzywa (o 0,2 proc.).

W całym I kwartale żywność była średnio droższa od tej z I kw. 2017 r. o 4,2 proc. Średnie ceny z całego rynku były natomiast wyższe już tylko o 1,5 proc.

 

Magdalena Weiss 1865 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }