Zapisy na akcje Emperii zakończone sukcesem

Dzięki nowemu strategicznemu inwestorowi Grupy Emperia - Maxima Grupė - polska firma ma rozpocząć nowy etap jeszcze bardziej intensywnego wzrostu, we wszystkich obszarach jej działalności. Dotyczy to m.in. sieci sklepów Stokrotka.

Na zdjęciu: Dariusz Kalinowski, prezes Grupy Emperia

Przypomnijmy. 12 kwietnia zakończył się -  z sukcesem - termin umożliwiający zapisy na sprzedaż akcji Emperii w ramach wezwania  ogłoszonego przez Maxima Grupe. 

- W ramach wezwania Maxima Grupe do sprzedaży akcji Emperia Holding złożono zapisy na sprzedaż 11.559.259 akcji, stanowiących 93,66 proc. całkowitej ich liczby akcji, co oznacza, że spełnił się warunek minimalnej liczby akcji objętych zapisami, po osiągnięciu której wzywający zobowiązał się do nabycia akcji w ramach wezwania - poinformował w czwartek pośredniczący w wezwaniu DM mBanku. Przewidywany dzień rozliczenia transakcji przewidywany jest na dzień 18 kwietnia 2018 r. A to oznacza, że Maxima Grupe stała się oficjalnym właścicielem Emperii. 

Jak informuje Emperia, dzięki nowemu inwestorowi, Grupa Emperia do której należy m.in. sieć sklepów Stokrotka, przyspieszy z rozwojem. W szczególności Stokrotka prowadząca obecnie sieć 440 sklepów, zintensyfikuje swój rozwój organiczny w oparciu o wypracowane w ostatnich latach formaty sklepów. Jednocześnie, współpraca z nowym inwestorem otwiera drogę Stokrotce do aktywnego uczestnictwa w procesach konsolidacyjnych na polskim rynku detalicznym.

W 2017 r. Emperia miała 2,57 mld zł przychodów ze sprzedaży, czyli o 8 proc. więcej niż w poprzednim roku. W tym czasie Stokrotka otworzyła 77 nowych sklepów. Plany rozwojowe na rok 2018 przewidują otwarcie ponad 100 nowych sklepów w sieci. Spółka stale podnosi swoją sprzedaż i poprawia produktywność. W I kwartale 2018 r. sprzedaż towarów wzrosła aż o 15,6 proc.

Wczorajsza informacja o pozyskaniu przez Maximę ponad 93 proc. akcji Emperii jest zwieńczeniem procesu, który został zainicjowany kilkanaście miesięcy temu. Umowa inwestycyjna pomiędzy firmami została bowiem zawarta 23 listopada 2017 r., a 5 kwietnia 2018 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał bezwarunkową zgodę na przejęcie przez Maxima Grupė kontroli nad Emperia Holding. 

- Ta transakcja przyniesie wymierne korzyści z punktu widzenia klientów, pracowników, kontrahentów i wszystkich innych interesariuszy Emperii – skomentował Dariusz Kalinowski, prezes Grupy Kapitałowej Emperia.

Przypomnijmy, że przyjęcie Emperii przez Maxima Grupe próbował zablokować Eurocash, ale bez skutku. Szczegóły tutaj.

Grupa Emperia rozpoczęła działalność w 1990 r. Prowadzi działalność w segmencie handlu detalicznego, wspieraną przez część nieruchomościową oraz IT. 

Ilona Mrozowska 2966 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }