Polacy po 40. Na co wydają pieniądze?

Jak wygląda planowanie wydatków w grupie wiekowej 40+ i na jakie finansowe pułapki muszą uważać na tym etapie życia Polacy - na te pytania szukano odpowiedzi podczas badania "Dziurawa kieszeń Polaka" platformy MAM.

Życie Polaków po 40. to zazwyczaj czas, w którym większość z nich ma już zwykle w pełni stabilną sytuację zawodową i finansową. Z racji posiadanego doświadczenia oraz umiejętności zawodowych, proporcjonalnie wzrastają również ich zarobki. Dzięki temu osoby po 40. mogą dbać o swoje rodziny i stopniowo wprowadzać pociechy w kolejne etapy życia.

Dorastające dzieci a finanse

Jak wynika z badania „Dziurawa kieszeń Polaka” platformy do obniżania i opłacania rachunków MAM, Polacy po 40. muszą zmierzyć się z nie lada wyzwaniem. Większość z nich założyła już rodziny i ma dzieci powyżej 10. roku życia. Jak powszechnie wiadomo wydatki rosną wraz z dzieckiem. Wychowanie dziecka w Polsce do 18. roku życia pochłania obecnie od 176 do 200 tys. zł i mowa tu tylko o podstawowych wydatkach (wyliczenia ekspertów z Centrum im. Adama Smitha, 2017). Ekonomia skali sprawia, że wychowanie kolejnych pociech jest nieco tańsze i tak wychowanie dwójki dzieci to koszt od 317 do 368 tys. zł, a trójki od 422 do 484 tys. zł.

Oszczędzanie również zdaje się lekko kuleć, choć pojawiają się również pozytywne fakty. Aż 88 proc. respondentów w grupie wiekowej 40+ deklaruje, że nadal stara się planować przynajmniej połowę swoich wydatków. Niestety, skuteczność w planowaniu większości wydatków na tym etapie życia spada do 41 proc. Jak się okazuje, oszczędzanie także zaczyna sprawiać nieco większe trudności niż osobom młodszym. Regularnie pewną kwotę odkłada 59 proc., a co miesiąc robi to zaledwie 24 proc.

Polacy zaczynają w tym wieku oszczędzać również na czarną godzinę (10 proc.) oraz odkładają pewne kwoty bez konkretnego celu (10 proc.). Zachowania te świadczą o dużej dojrzałości finansowej Polaków na tym etapie życia. - Mają oni świadomość, że wychowywanie dzieci to również liczne nieprzewidziane wydatki, które nie sposób określić, ale na które warto być przygotowanym – tłumaczą eksperci z MAM.

Zwracają uwagę, że koszty związane z wychowaniem dzieci, jakie ponoszą w tym okresie Polacy przeznaczane są przede wszystkim na edukację, wyżywienie, opłaty, ubrania, inne niezbędne produkty oraz rozrywkę i transport. Instytucje edukacyjne nie oszczędzają portfeli rodziców i opiekunów, którzy muszą być gotowi zapłacić za podręczniki, wyprawkę, różnego rodzaju składki czy też wycieczki szkolne. Dziecko z wiekiem naturalnie więcej je, jest aktywniejsze w życiu domowym, co przekłada się również na wzrost zużycia energii i wody, a tym samym na wyższe rachunki i wydatki na jedzenie.

Pojawiają się także aspekty rozrywkowe, takie jak wyjścia z rówieśnikami do kina lub na kręgle. Starsze dzieci zaczynają również same dojeżdżać do szkoły, co wiążę się z kosztami biletów lub karty miejskiej. Rodzice często decydują się w tym okresie na przeznaczanie co miesiąc pewnej kwoty na kieszonkowe dla dziecka. Regularnie robi tak 46 proc. Polaków (raport BGŻ Optima „Polak oszczędny 2016. Czy oszczędność jest dziedziczna?”, 2016). Średnio kwota ta wynosi 61 zł miesięcznie, jednak w Warszawie potrafi ona przekroczyć nawet 200 zł.

Zdaniem analityków z MAM odpowiednio przemyślane powierzanie dzieciom pieniędzy w postaci kieszonkowego może być dobrym polem ich edukacji finansowej – budowania świadomości czym są finanse, jaką wartość mają pieniądze i jak odpowiednio planować swoje wydatki. - Dziecko na prostych przykładach z własnego życia, takich jak wyjście na łyżwy, kupno płyty lub książki czy też zakup czegoś do jedzenia, będzie uczyło się jak dysponować co miesiąc otrzymaną kwotą, tak, aby starczyło mu na jego wszystkie potrzeby. To również dobry moment, aby nauczyć dziecko oszczędzania, jeśli np. chciałoby uzbierać na coś nieco większą kwotę – tłumaczą.

Postawy finansowe i pozostałe wydatki

Jak się okazuje płeć ma wpływ na to jak myślimy o finansach i jakie priorytety mamy na danym etapie życia. Mężczyźni i kobiety z grupy wiekowej 40-49 lat nie są jeszcze do końca zgodni co do tego, co jest dla nich najważniejsze. Jak się okazuje, kobiety w tym wieku najbardziej cenią sobie rodzinę (67 proc.) oraz osiągnięcie odpowiedniego work-life balance (43 proc.) - źródło: badanie „Współczesne Polki i Polacy: nowe role, nowe wyzwania” przeprowadzone przez instytut badawczy Maison & Partners na zlecenie Henkel Polska, druga połowa 2017.

Natomiast dla mężczyzn w tej grupie wiekowej nadal ważne jest posiadanie dobrze płatnej pracy (33 proc.) oraz odniesienie ogólnego sukcesu finansowego (31 proc.)..

Polacy w tym wieku mają już zwykle w pełni stabilną sytuację zawodową, a dzięki odpowiednio wysokim zarobkom wynikającym z doświadczenia, posiadają już mieszkanie lub dom oraz samochód. Oznacza to, że wszelkie wolne środki, które pozostają po rozplanowaniu miesięcznego budżetu mogą zostać odłożone. To właśnie brak presji – potrzeby odkładania chociażby na zakup mieszkania rodzi takie zachowania, jak oszczędzanie na „wszelki wypadek” lub po prostu odkładanie pewnych kwot bez jakiegokolwiek ściśle określonego celu.

Dane pochodzące z raportu „Dziurawa kieszeń Polaka” przygotowanego przez platformę MAM pokazują, że poza powyższymi zachowaniami finansowymi, rodacy w tym wieku przeznaczają oszczędności na wakacje (15 proc.) oraz na zakup samochodu (15 proc.) jeśli jeszcze go nie posiadają lub planują zmianę. Jak się okazuje, 34 proc. kierowców zmienia samochód najczęściej co 4-5 lat (raport „Polak w drodze 2.0. – wydatki kierowców”, Santander Consumer Bank, styczeń 2017). Polacy posiadający samochód w tej grupie wiekowej muszą być gotowi na jego nieco większą eksploatację. W końcu poza codziennymi dojazdami do pracy mogą dojść również rodzinne wyjazdy na wakacje czy też odwożenie dzieci do szkoły i na zajęcia dodatkowe. 91 proc. kobiet średnio miesięcznie wydaje do 200 zł na eksploatację samochodu, zaś 91 proc. mężczyzn wydaje nawet do 500 zł.

 

Katarzyna Pierzchała 2557 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }