Woda na wysokiej fali

Detaliczny rynek wody butelkowanej bezsmakowej wyniósł w 2017 r. około 3,4 mld zł. To najwięcej od trzech lat.

Mniejsze pojemności zyskują na znaczeniu zwłaszcza latem, gdy konsumenci często noszą wodę ze sobą do szkoły, pracy lub podczas aktywności poza domem. Jednak trend zainteresowania mniejszymi opakowaniami
jest zdaniem producentów wyraźny niezależnie od sezonu. Podobnie jak sprzedaż produktów dla dzieci, wyróżniających się wygodnym zamknięciem i butelką z motywami dziecięcymi, często z kreskówek. Co więcej,  kategoria jest bardzo perspektywiczna i wszystko wskazuje na to, że ma przed sobą czas dynamicznego rozwoju. Dorasta bowiem pokolenie od małego przyzwyczajane do picia wody.

– Detaliczny rynek wody butelkowanej bezsmakowej wyniósł w 2017 r. ok. 3,4 mld zł. Wartość ta była najwyższa w ciągu minionych 3 lat, a dynamika w odniesieniu do roku ubiegłego wyniosła ponad 6 proc. i była
wyższa od dynamiki kategorii napojów bezalkoholowych o ponad 2 pkt. proc. – mówi Anna Jarzembowska, junior
category manager w Coca-Cola HBC Polska. – Co istotne, to fakt, że wartość kategorii rośnie szybciej aniżeli
sprzedawany wolumen – zaznacza.

Jak podaje lider rynku Żywiec Zdrój za Kantar/TNS (The Shopper Beverages Landscape 2016/2017), woda jest trzecią największą kategorią dóbr szybkozbywalnych pod względem wartościowym i jest przez Polaków  kupowana średnio 12 razy w miesiącu, a w ciągu 15 lat ta częstotliwość wzrosła o jedną piątą.

Największe segmenty tej kategorii to woda niegazowana oraz gazowana, które zwiększyły sprzedaż w 2017 r. odpowiednio o 6,9 proc. oraz 4,5 proc. Jeszcze szybciej rósł segment wody dla najmłodszych, który zwiększył
swoją wartość o 8,7 proc. (Żywiec Zdrój za Nielsenem, Panel handlu detalicznego, cała Polska z dyskontami – metoda paragonowa; jako suma rynków: hiper-, supermarkety bez dyskontów, dyskonty, duże sklepy spożywcze z sieciami chemicznymi, średnie i małe sklepy spożywcze, sklepy winno-cukiernicze, stacje benzynowe i kioski, 2017 vs 2016, sprzedaż wartościowa w zł, woda butelkowana dla dzieci).

– Opierając się na prognozach agencji Global Data, możemy stwierdzić, że w perspektywie pięcioletniej rynek wzrośnie nawet o 17 proc. Wśród napojów bezalkoholowych wzrost sprzedaży wody jest szybszy niż wzrost całego tego segmentu – mówi Martyna Węgrzyn, rzecznik prasowy w Żywcu Zdroju (Danone Polska). – Sama
woda stanowi około 30 proc. kupowanych napojów i jest to jedyna kategoria notująca stabilny wzrost na rynku
napojów bezalkoholowych od kilku lat – podkreśla.

Według CMR w miesiącach zimowych sklepy małoformatowe do 300 mkw. oferują ok. 20 indeksów tego
produktu. Latem natomiast średnia rośnie do ponad 26. Jak zauważają producenci, sezonowość na tym rynku jednak się zmniejsza, zwłaszcza w przypadku marek najbardziej popularnych. Z wyliczeń CMR-u płynie wniosek, że w sklepach małoformatowych sprzedaż wody niegazowanej odpowiada za ok. 60 proc. rynku (zarówno  ilościowo, jak i wartościowo), natomiast woda gazowana zajmuje mniej więcej połowę tego wolumenu i wartości. Nieco ponad 10 proc. należy zaś do wód lekko/delikatnie gazowanych.

– Z naszych obserwacji wynika, że najpopularniejszą wodą butelkowaną na rynku pozostaje naturalna woda niegazowana. Poza tym coraz większą popularność zdobywa woda lekko gazowana, która w niektórych kanałach
zaczyna przewyższać wody tradycyjnie gazowane – zauważa Agata Berndt-Wazelin, PR manager Nałęczowa
Zdroju. – Jeśli chodzi o popularność konkretnych pojemności, to najwyższą sprzedaż uzyskują butelki 1,5 litra,
a w sezonie letnim zauważalnie wzrasta też popularność butelek 0,5 l – dodaje.

Jak podaje Żywiec Zdrój za Nielsenem (Panel handlu detalicznego, cała Polska z dyskontami – metoda  paragonowa; jako suma rynków: hipermarkety, supermarkety bez dyskontów, dyskonty, duże sklepy spożywcze z sieciami chemicznymi, średnie sklepy spożywcze, małe sklepy spożywcze, sklepy winno-cukiernicze, stacje   benzynowe i kioski; 2017 vs. 2016, sprzedaż wartościowa w zł, woda butelkowana do 1 litra), sprzedaż małych opakowań o pojemności do 1 litra wzrosła o 12 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Dla każdego
– Po wodę sięga niemal każdy, zatem profil naszego konsumenta odpowiada strukturze całego społeczeństwa – mówi Martyna Węgrzyn z Żywca Zdroju. – Różnice natomiast widać w ilości spożywanej wody w poszczególnych grupach, np. wiekowych – młodsze osoby częściej sięgają po wodę, co wynika z szybszej adaptacji trendów prozdrowotnych obowiązujących nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Przy wyborze produktu konsumenci zwracają uwagę w pierwszej kolejności na markę, następnie typ produktu oraz wielkość opakowania – wylicza.

Badania pokazują, że chociaż rynek wody rośnie bardzo dynamicznie, to wciąż ponad połowa Polaków pije za mało płynów, a 11 proc. konsumentów w ogóle nie sięga po wodę. Jak dowodzą wyniki dużego badania populacyjnego Liq.in7 realizowanego w 13 krajach, w tym w Polsce, dorosły Polak wypija niespełna dwie szklanki
wody na siedem szklanek wypijanych dziennie płynów.
Problem ten widoczny jest również wśród młodszych dzieci w wieku 4-9 lat, które piją średnio tylko jedną szklankę wody dziennie na pięć zalecanych szklanek płynów (Żywiec Zdrój za Guelinckx et al. Intake of water and  beverages of children and adolescents in 13 countries. Eur J Nutr 2015). Żywiec Zdrój jest organizatorem akcji  „Mamo, tato, wolę wodę”, która będzie w tym roku miała swoją dziesiątą edycję.

Od 2016 r. w ofercie producenta są skierowane do dzieci produkty z opakowaniami nawiązującymi do bohaterów bajek i filmów.

– Żywiec Zdrój to największa marka na rynku wody butelkowanej zarówno w ujęciu wartościowym (25,8 proc.), jak i wolumenowym (18,2 proc.). Działania firmy, pozwalające utrzymać pozycję lidera rynku napojów  bezalkoholowych, wynikają z misji Żywiec Zdrój, zgodnie z którą zachęcamy Polaków, by pili zdrowiej.
Realizujemy ją poprzez stymulowanie kategorii innowacjami produktowymi oraz poprzez programy edukacyjne – mówi Martyna Węgrzyn (Żywiec Zdrój za Nielsen – Panel handlu detalicznego, cała Polska jako suma rynków:  hipermarkety, supermarkety, dyskonty, sklepy spożywcze – duże, średnie, małe, sieci chemiczne, sklepy winno-cukiernicze, stacje benzynowe i kioski; udział wartościowy i wolumenowy, w 2016 w kategorii wody butelkowanej z uwzględnieniem tzw. wód smakowych).

Aldona Rogulka-Biskowska, brand manager w spółce Jurajska, zauważa, że za zakup wody do domu  odpowiadają głównie kobiety, które świadomie wybierają produkty dla swojej rodziny. Konsument coraz częściej czyta też etykiety, szukając potwierdzenia jakości kupowanej wody. – Jurajska, chcąc ułatwić konsumentom podjęcie decyzji, w swojej komunikacji szczególny nacisk położy na pokazanie benefitów Naturalnej Wody Mineralnej Jurajska. Dodatkowo w tym roku w ofercie firmy pojawiła się woda skierowana do kobiet Naturalna Woda Mineralna Jurajska You & Me w wygodnej butelce o pojemności 0,33 l – zapowiada Aldona Rogulka-Biskowska. – Mniejsza pojemność to wygodna forma idealnie pasująca do kobiecej torebki – uzasadnia. Jurajska ma także w ofercie produkty dla dzieci: z początkiem roku rozszerzyła ofertę Naturalnej Wody Mineralnej Jurajska Junior o nowe wersje kolorystyczne: dla dziewczynek i dla chłopców.

– Konsumenci Arctic+ coraz częściej sięgają po wygodne butelki o pojemności 750 ml, które można zabrać ze sobą wszędzie i mieć zawsze pod ręką – mówi Justyna Dąbrowska, specjalista ds. PR w Hoop Polska. Firma mocno zainwestowała w innowacje produktowe i komunikację marketingową marki Arctic+, która w tym roku
przeszła metamorfozę, zyskując nowoczesne, przyciągające wzrok opakowania.

Nałęczów Zdrój zaproponował w tym roku niegazowaną wodę Cisowianka z logotypem UNICEF-u, a część
przychodu ze sprzedaży zostanie przeznaczona na programy wodne w najbiedniejszych rejonach świata. Cisowianka po raz trzeci została też oficjalną wodą Tour de Pologne, który w tym roku świętować będzie swoje 90-lecie, więc na wiosnę w sklepach pojawią się butelki Cisowianki z logo Tour de Pologne na etykietach. – Wszystkie nasze wody cieszą się dużym powodzeniem od niegazowanej w butelce półtoralitrowej przez lekki gaz w butelce 0,5 l, naszą propozycjędla sportowców w butelce 0,7 l, a na puszkach z musującą Cisowianką Perlage skończywszy – mówi Agata Berndt-Wazelin z Nałęczowa Zdroju. Jednak najbardziej popularna jest niegazowana Cisowianka w rodzinnych butelkach 1,5 litra, ale producenta cieszy też rosnący wzrost sprzedaży musującej Cisowianki Perlage w całej gamie opakowań.

Firma Zbyszko oferuje natomiast wodę pod marką Veroni Mineral w niebieskiej butelce w niegazowanym wariancie Pure oraz – w zielonej – średnio gazowaną wersję Perle.

Woda na młyn
Producenci zgodnie podkreślają rolę handlu tradycyjnego w sprzedaży wody. Sprzyja mu trend do kupowania mniejszych opakowań i sezon letni, gdy woda częściej staje się produktem impulsowym.

– Handel tradycyjny w przypadku napojów bezalkoholowych niezależnie od kategorii odgrywa istotną rolę. W przypadku kategorii wód ten konkretny kanał sprzedaży odpowiada za 38 proc. wartości sprzedaży i rozwija się – wyjaśnia Anna Jarzembowska z Coca-Cola HBC Polska, która jest producentem Kropli Beskidu oraz Kropli Delice w segmencie premium.

W sklepach małoformatowych w ubiegłym roku w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się produktów było aż dziewięć takich o pojemności 1,5 l i jeden produkt półlitrowy. Trzy najpopularniejsze marki mają łącznie niemal 60 proc. rynku, a dwie kolejne razem wzięte – następne kilkanaście procent (CMR). Oprócz jednak wód o zasięgu ogólnopolskim sporo jest także lokalnych marek i producentów, znanych i wybieranych w swoich regionach. W spisie producentów i SKU sporządzonym przez CMR znalazło się stu wytwórców i niemal 400 produktów.

Magdalena Weiss 1872 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }