Carrefour spowalnia wzrost

W I kwartale 2018 r. największa sieć w Europie urosła o 2,6 proc., licząc w stałych kursach walut. Nominalnie sprzedaż spadła rok do roku o 2,4 proc.

W trzech pierwszych miesiącach Carrefour uzyskał niespełna 20,8 mld euro sprzedaży, nieco mniej niż przewidywali analitycy ankietowani przez agencję Reutera (20,9 mld euro). Na porównywalnej powierzchni, nie licząc sprzedaży paliw i efektów kalendarzowych, wzrost wyniósł 0,4 proc. wobec 1,9-proc. tempa rozwoju w IV kw. 2017 r.

Spadła też liczba sklepów pod szyldem Carrefoura. W I kwartale br. liczba placówek netto zmniejszyła się o 111 - głównie na Starym Kontynencie. Najwięcej zniknęło sklepów convenience (106) i supermarketów (10). Przybyły za to 3 hipermarkety i 2 hurtownie cash & carry (w Ameryce Łacińskiej). W Europie, gdzie poza Francją detalista ma sklepy w Polsce, Rumunii, Hiszpanii, Belgii i Włoszech, na koniec marca Carrefour dysponował 4646 placówkami, co jest liczbą o 58 mniejszą niż na koniec 2017 roku. Z rynku francuskiego zniknęły natomiast 52 sklepy.

Sprzedaż we francuskich hipermarketach ponownie się zmniejszyła z powodu złych warunków pogodowych, ostrej konkurencji ze strony innych sieci oraz strajków podczas ferii wielkanocnych.

W Polsce Carrefour nominalnie zwiększył obroty, i to aż o 9,2 proc. - do 511 mld euro. To jednak w dużym stopniu efekt walutowy - w stałych kursach wzrost wyniósł 5,7 proc. Na porównywalnej powierzchni odnotowano niewielki spadek - o 0,8 proc. Organicznie natomiast wzrost wyniósł 1,2 proc.

Jako jedno z osiągnięć I kwartału detalista wymienił "rozszerzenie na nowe kraje, takie jak Belgia, Polska i Hiszpania gamy produktów niezawierających antybiotyków, m.in. jajek, łososia, cielęciny i wieprzowiny".

Magdalena Weiss 1862 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }