Pięć województw w bezgotówkowej czołówce

Już w 15 000 terminali w ramach Programu Polska Bezgotówkowa, Polacy mogą płacić bezgotówkowo.

W ramach Programu Polska Bezgotówkowa zainstalowano już blisko 15 000 terminali. Prawie połowa z nich stosowana jest przez przedsiębiorców z województw: śląskiego, mazowieckiego, małopolskiego i dolnośląskiego. Pierwszą piątkę zamyka województwo wielkopolskie. Wśród przedsiębiorców, którzy podpisali umowy w ramach Programu Polska Bezgotówkowa najwięcej jest przedstawicieli sektora handlowo-usługowego.

- Naszym celem jest pełne, faktyczne równouprawnienie rożnych form płatności stosowanych na rynku, czyli żeby w każdym polskim sklepie, kiosku, taksówce czy innym przedsiębiorstwie, zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach, można było zapłacić kartą, smartfonem lub innymi nowoczesnymi formami płatności na równi z gotówką - mówi dr Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa. Jego zdaniem, bezgotówkowe formy płatności przynoszą wymierne korzyści wszystkim uczestnikom obrotu gospodarczego – konsumentom, przedsiębiorcom, a w konsekwencji całej gospodarce.

Płatności bezgotówkowe to również korzyści dla przedsiębiorców. Przede wszystkim to szansa na zwiększenie liczby klientów, ich satysfakcji z zakupów oraz lojalności. Ale także oszczędność czasu – nie trzeba poświęcać czasu na liczenie gotówki i wydawanie reszty. W tym samym czasie można więc obsłużyć większą liczbę klientów. Dzięki terminalom nie trzeba też inwestować w zabezpieczenia chroniące gotówkę, w tym podczas przewożenia utargów do banku, ponieważ pieniądze trafiają bezpośrednio na konto.

Do Programu Polska Bezgotówkowa mogą zgłaszać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych za swoje towary i usługi,
a w okresie ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowo-usługowym nie akceptowali płatności bezgotówkowych. Do udziału w Programie uprawnieni są  chętni przedsiębiorcy, którzy posiadają maksymalnie 5 placówek detalicznych.

Przedsiębiorca, który zdecyduje się przyłączyć do Programu, otrzyma wsparcie ze strony Fundacji polegające na pokryciu kosztów związanych z otrzymaniem terminala do akceptacji kart oraz kosztów obsługi płatności bezgotówkowych przez okres 12 miesięcy. Detalista może otrzymać maksymalnie 3 terminale, w tym jeden terminal mPOS. Dla każdego terminala okres dofinansowania jest liczony przez 12 miesięcy osobno, od momentu jego instalacji.

Ilona Mrozowska 2966 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }