UOKiK zgadza się na sprzedaż Emperii

UOKiK wydał bezwarunkową zgodę na przejęcie przez Maxima Grupe bezpośredniej kontroli nad Emperia Holding - podała Maxima Grupe w komunikacie.

Maxima Grupe wezwała 24 listopada 2017 r. do sprzedaży 12.342.027 akcji Emperii, odpowiadających 100 proc. ogólnej liczby głosów na WZ, po 100 zł za papier.

Minimalna liczba akcji objętych zapisami, po osiągnięciu której wzywający zobowiązał się do nabycia akcji w ramach wezwania, wynosi 8.145.737, stanowiących 66 proc. całkowitej liczby akcji oraz uprawniających do 66 proc. ogólnej liczby głosów na WZ.

W lutym 2018 r. Maxima Grupe przedłużyła zapisy w wezwaniu na Emperię do 16 marca, o czas niezbędny do otrzymania decyzji o udzieleniu zgody od prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Operator przewidywał, że otrzyma decyzję UOKiK-u do 14 marca br.

Tak się jednak nie stało, więc w połowie marca Maxima Grupe przedłużyła zapisy w wezwaniu na Emperię do 12 kwietnia, o czas niezbędny do otrzymania decyzji o udzieleniu zgody od prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Według UOKiK-u konieczne było przeprowadzenie badania rynku. Urząd wysłał więc ankiety do ok. 50 konkurentów uczestników koncentracji. Pytania dotyczyły m.in. uzyskanych obrotów, powierzchni sprzedaży i planowanych nowych sklepów. Na podstawie odpowiedzi przedsiębiorców oraz dotychczasowego orzecznictwa urząd uznał, że sklepy rywalizują ze sobą na lokalnych rynkach. Większe – na obszarze o promieniu do 10-15 minut jazdy samochodem, natomiast mniejsze na terenie do kilometra. Ponadto placówki powyżej 350 mkw. są również konkurencją dla tradycyjnych sklepów.

- Przeprowadzone postępowanie wykazało, że na żadnym z lokalnych rynków nie dojdzie do ograniczenia konkurencji. Po przejęciu Emperii, Maxima Grupe będzie musiała w dalszym ciągu rywalizować z innymi przedsiębiorcami. Oznacza to, że konsumenci nadal będą mieli duży wybór sklepów blisko domu. Zarówno tych dużych, jak i tradycyjnych – mówi wiceprezes UOKiK, Michał Holeksa.

Maxima Grupė jest litewską spółką, do której należą m.in. działające w Polsce dwie sieci sklepów detalicznych Aldik i Sano. Sklepy sieci Aldik, z siedzibą w Lublinie, działają także w Świdniku, Kraśniku, Poniatowej, Opolu Lubelskim, Białej Podlaskiej, Zamościu, Krasnymstawie, Biłgoraju, Lubartowie, Warszawie, Pruszkowie i Radomiu. Sano natomiast to zlokalizowana na Kujawach i Pomorzu sieć 36 supermarketów. Maxima Grupė UAB jest spółką holdingową, do której należą także sieci handlowe Maxima (na Litwie, Łotwie i w Estonii), T-Market (w Bułgarii) oraz internetowy sklep spożywczy Barbora. W 2016 r. skonsolidowane obroty spółki wyniosły prawie 2,7 mln euro.

Emperia jest spółką notowaną na GPW, do której należy sieć sklepów Stokrotka. Sklepy Stokrotki zlokalizowane są w całym kraju z największą koncentracją w południowo-wschodniej Polsce. Na koniec 2017 r. w całym kraju działało pod szyldem Stokrotka 437 sklepów.

 

Katarzyna Pierzchała 5258 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.