Z wizytą w sklepie: Gama

20-metrowa lada z nabiałem, jeszcze większy dział mięsno-wędliniarski, rozbudowana oferta tzw. zdrowej żywności oraz wypieki z piekarni Społem - oto niektóre z atutów, które codziennie przyciągają do kieleckiej Gamy prawie 1,3 tys. klientów.

Na zdjęciu: Gama jest sklepem osiedlowym na obrzeżach Kielc, przy trasie wylotowej na Częstochowę.

Supermarket przy ul. Kazimierza Wielkiego w Kielcach ma niecałe siedem lat. Nowy obiekt otwarto tuż przed świętami Bożego Narodzenia w 2011 r. Wokół działały już Biedronka, centrum handlowe z E.Leclerc oraz wiele mniejszych sklepów, zrzeszonych w sieciach bądź nie. Z czasem doszła kolejna Biedronka, franczyzowy Lewiatan oraz Lidl.

- Typując miejsce na sklep, widzieliśmy duży potencjał zakupowy wśród osób z pobliskiego, wciąż rozrastającego się osiedla mieszkaniowego – wspomina Małgorzata Brysk, kierowniczka Gamy. - Jednocześnie obawialiśmy się, czy uda nam się uszczknąć kawałek tortu, mocno zagospodarowanego już przez konkurencję – przyznaje.

Obawy okazały się bezpodstawne. Nowa placówka szybko zaskarbiła sobie stałych klientów. I ich grono rokrocznie powiększa się. Dla przykładu: dwa lata temu sklep odwiedzało dziennie średnio 1204 klientów, natomiast w ubiegłym roku już 1283 osób. Roczny wzrost oscyluje więc między 6 a 7 proc. W piątki i soboty zwykle brakuje wolnych miejsc na dość rozległym parkingu. - Rzeczywiście nie narzekamy na brak klientów, a kolejki do działu ze sprzedażą tradycyjną są u nas właściwie non stop – przyznaje Małgorzata Brysk.

Mięso i wędliny oraz garmażerka to jedne ze strategicznych kategorii w sklepie. Cała garmażerka pochodzi z zakładu własnego Społem, podobnie jak pieczywo i ciasta. Natomiast mięso i wędliny zwykle są od lokalnych wytwórców, nie brakuje jednak ogólnopolskich marek. - W naszym rejonie jest wiele firm, których produkty muszą być w ofercie – przyznaje kierowniczka Gamy.

Jedną z nich jest Przetwórstwo Mięsa Zychowicz, w stałej sprzedaży musi też być Majonez Kielecki, nabiał z mleczarni w Pierzchnicy czy z Jędrzejowskiej Spółdzielni Mleczarskiej.

Z mięs najwięcej sprzedaje się tu drobiu, potem wieprzowiny, a w czwartki wzrasta popyt na cielęcinę, która w te dni przyjeżdża z Żywca. Z wędlin prawie na równi sprzedają się tu szynki i kiełbasy, dobrze rotują też pasztety, balerony i inne tego typu wyroby. - Ceny mamy zróżnicowane, ponieważ każdy towar ma swojego klienta – wyjaśnia kierowniczka Gamy.

Jedyną zmianą, jaką ostatnio zaobserwowały sprzedawczynie z tego działu, jest wyraźnie wzrastający trend prozdrowotny wśród klientów. Objawia się on pytaniami m.in. o konserwanty w poszczególnych wędlinach. - Klienci coraz częściej proszą o przeczytanie etykiety. Są też tacy, którzy mówią wprost, że poproszą szynki czy kiełbasy bez konserwantów – opowiada jedna ze sprzedawczyń.

Superfoods na początek

Kolejnym ważnym działem, który wita klientów już od progu, jest stoisko owocowo-warzywne. Tworzy je potężna owalna wyspa, na której oprócz standardowych pozycji są też rzadko spotykane w sklepach osiedlowych świeże kokosy czy granaty. Towarzyszy im plakietka z informacją, do czego można wykorzystać te specjały. Stoisko świeżych owoców i warzyw składa się też z regału chłodniczego, który stanął w tym sklepie 3-4 lata temu.

Sąsiaduje z nim dział, który przeszedł największą modyfikację w ciągu siedmiu lat działalności supermarketu. Jest to tzw. zdrowa żywność, której ekspozycja ciągnie się przez znaczną część sali sprzedaży i zajmuje już kilka modułów regałów. Produkty podzielone są m.in. na te bez glutenu, bez cukru, superfoods, wege. - W okolicznych blokach mieszka sporo młodych ludzi, którzy nie boją się nowości i są coraz bardziej świadomymi konsumentami, więc poszukują różnorakich zamienników cukru czy mleka krowiego – tłumaczy Małgorzata Brysk.

Inna zmiana – regał z winami Faktoria Win. - One rzeczywiście bardzo dobrze się u nas sprzedają, szczególnie zimą. Latem wyprzedza je piwo. Sporo sprzedajemy też alkoholi wysokogatunkowych, ale nie tak dużo jak piwa czy wina – wymienia kierowniczka.

Niezwykle dobrze sprzedają się też w Gamie cukierki na wagę firmy Wawel, która na końcu drogi klienta wstawiła wysoki ekspozytor do samodzielnego nakładania łakoci. Kwestię wszelkich standów producenci czy dystrybutorzy uzgadniają z działem handlowych kieleckiego oddziału sieci Gama, który dba, aby na sali sprzedaży nie było zbyt dużo materiałów POS.

- Komfort zakupów jest bardzo ważny, dlatego też zależy nam na utrzymaniu przejrzystości i przestronności w sklepie. U nas bez problemu miną się w alejkach np. dwa wózki – podkreśla Brysk.

Przestrzeń w sklepie sprzyja też monitorowaniu nieuczciwych klientów. A tacy się zdarzają, i to dosyć często. Kierowniczka sklepu przyznaje, że nie wszystkich udaje się złapać na gorącym uczynku, działają bowiem coraz bardziej profesjonalnie. Zmieniają się też ich potrzeby. Kiedyś kradli produkty do odsprzedaży (typu kawy, czekolady), teraz najczęściej giną masło i sery żółte. Aby przeciwdziałać tym stratom, w Gamie zainstalowano monitoring. Dodatkowo po południu, w godzinach 17-22, jest fizyczna ochrona w sklepie.

I po niedzieli

Kielecką Gamę odwiedzam dwa dni po pierwszej niedzieli z zakazem handlu. Spodziewałam się braków w zatowarowaniu, a tymczasem nic takiego nie miało miejsca. - W sobotę mieliśmy tu taki ruch, jak nigdy dotąd, ale byliśmy na niego przygotowani. Mieliśmy spore zapasy w magazynie – przyznaje moja rozmówczyni.

Mimo zwiększonego wysiłku w sobotę załoga Gamy jest zadowolona z wprowadzenia ograniczenia handlu w niedziele. 11 marca sklep był nieczynny. - Bardzo długo czekaliśmy na wolną niedzielę. Niedziele to są dni, kiedy przykro idzie się do pracy, mimo dnia wolnego w tygodniu – mówi nam jedna ze sprzedawczyń.

Sklep w liczbach

Gama

ul. Kazimierza Wielkiego 45, Kielce

Powierzchnia sali sprzedaży: 840 mkw.

Liczba SKU: 10 tys.

Wartość koszyka: 35 zł (średnio)

Liczba personelu: 30

Godziny otwarcia: pn.-pt. 6-22, sb 7-22, nd. 10-19

Katarzyna Pierzchała 2748 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }