Kawa z ostrzeżeniem

Sąd w Kalifornii wydał wstępną decyzję nakazującą firmom sprzedającym kawę informowanie konsumentów o możliwym wpływie napoju na powstawanie raka.

W kawiarniach i sklepach miałyby się pojawić ostrzeżenia podobne do tych umieszczanych na opakowaniach papierosów, informujące o tym, że kawa może sprzyjać powstawaniu i rozwojowi nowotworów.

Tak zadecydował sąd w Los Angeles, argumentując, że sprzedawcom nie udało się udowodnić, że zawarty w niej akrylamid, powstający podczas palenia ziaren kawy jest nieszkodliwy dla zdrowia.

Firmy, takie jak Starbucks, mają czas do 10 kwietnia na złożenie apelacji. Niektóre podmioty, np. sieć 7-Eleven już umieściły w sklepach ostrzeżenie, nie czekając na wyrok sądu.

Orzeczenie jest wynikiem ośmioletniej walki Rady ds. Badań nad Substancjami Toksycznymi (Council for Education and Research on Toxics). Producenci i dystrybutorzy kawy przekonywali, że ilość akrylamidu zawarta w ich produktach jest bezpieczna dla zdrowia, a korzyści zdrowotne wynikające z picia kawy przeważają nad zagrożeniami. Sąd jednak nie podzielił tego zdania.

- To nie jest jeszcze ostateczna decyzja, ale myślę, że to wielki dzień dla zdrowia publicznego po ośmiu latach walki - powiedział adwokat Raphael Metzger

- Jest dowiedzione, że kawa jest napojem zdrowym - utrzymuje William Murray, prezes Narodowego Stowarzyszenia Kawy. - Badania prowadzone latami udowodniły, że jej picie zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci, redukuje niebezpieczeństwo chorób serca, cukrzycy typu II, stwardnienia rozsianego, choroby Alzheimera, a także niektórych nowotworów, takich jak czerniak czy rak prostaty - twierdzi.

Oprócz kawy akrylamid można znaleźć w ziemniakach i wypiekach, takich jak krakersy, pieczywo i ciastka, płatki śniadaniowe, czarne oliwki w puszkach i sok z suszonych śliwek, chociaż jego obecność nie zawsze jest oznaczana. Jest też składnikiem dymu tytoniowego.

Magdalena Weiss 1872 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }