Jest taki dzień ...

... w którym trzeba zwolnić. I tego Drogi Czytelniku życzymy Ci z okazji Świąt Wielkiej Nocy. Zespół handelextra.pl i czasopisma "Handel".

Wielkanoc - ciekawostki:

  • Skąd nazwa? Tak w VI wieku nazwał tę kościelną uroczystość papież Grzegorz Wielki;
  • Co w wierze chrześcijańskiej oprócz zmartwychwstania Chrystusa symbolizuje? Koniec zimy i zaranie wiosny;
  • Czym jest święconka? To stary obrzęd błogosławieństwa pokarmów i napojów znany w kościele katolickim już w VIII wieku, który przetrwał do dziś;
  • Skąd się wziął śmigus-dyngus? Najstarsze wzmianki o dyngusie w Polsce pojawiają się w 1420 r. Niewyjaśniony jest jednak początek lanego poniedziałku. Wiadomo jednak, że w pradawnej Polsce oblewanie się wodą ponieważ głęboko wierzono w oczyszczającą jej moc, a gdy Kościół wprowadził jej poświęcenie - tym samym usankcjonował stary zwyczaj.
  • Skąd się wciął prima aprilis? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi ALE. Podobno już w XIII wieku, choć zdaniem Francuzów zwyczaj jest młodszy, a wziął się stąd, że w 1564 r. Karol IX przełożył Nowy Rok z 1 kwietnia na 1 stycznia, co nie tylko zmieniło całkowicie kalendarz, ale także zakłóciło obyczaj wręczania prezentów noworocznych. Dziewięć lat później kościół zatwierdził tę zmianę, wprowadzając kalendarz gregoriański. Z przyzwyczajenia dalej wręczano więc sobie 1 kwietnia drobne upominki, ale z czasem, zamiast prawdziwych, zaczęto przesyłać bezwartościowe przedmioty o charakterze żartobliwym; aby mieć jeszcze więcej okazji do śmiechu, zaczęto robić sobie psikusy i kawały*.

*Wszystkie informacje pochodzą z książki pt.: "Polskie tradycje świąteczne" autorstwa Hanny Szymanderskiej, Świat Książki, 2003 r.

 

Ilona Mrozowska 2966 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }