Alibaba szykuje inwestycję w Polsce?

Polski operator logistyczny ATC Cargo i chiński potentat w tej samej branży WWL będą inwestować w Polsce.

Obie firmy ogłosiły, że odtąd będą pracować jako wspólna grupa w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku, czyli trasy kolejowej z Chin do Europy, którą przewożone są kontenery z ładunkami. W lutym WWL (Worldwide Logistics) zakupił od TFI PZU 500 tys. akcji ATC Cargo, stanowiących 7,54 proc. w kapitale zakładowym spółki i 5,19 proc. w głosach na jej walnym zgromadzeniu.

– Obecnie największym partnerem handlowym Chin jest Unia Europejska, która wyprzedziła Stany Zjednoczone. Dzienne obroty wynoszą miliard euro, a ten jeden kraj stanowi około 20 proc. całej struktury importu UE – uzasadniał Artur Jadeszko, prezes ATC Cargo.

Firmy mają razem budować w Polsce m.in. magazyny czy centra dystrybucyjne. A ponieważ WWL jest jednym z największych dostawców dla gigantycznego chińskiego sklepu internetowego Alibaba (który kilka lat temu zadebiutował na giełdzie w Nowym Jorku i było to najdroższe IPO w historii na świecie), prezesi obu firm zapowiedzieli możliwość wybudowania magazynu dla tej firmy w pobliżu polsko-niemieckiej granicy.

- Wspólnie z firmą ATC Cargo i korporacją Alibaba rozmawiamy o projekcie stworzenia olbrzymiego centrum logistycznego w Polsce - powiedział Jacky Lim, prezes WWL.

Miałoby ono obsługiwać nie tylko nasz rynek, ale także niemiecki i czeski. Na razie nie wiadomo, ile Chińczycy zainwestują w naszym kraju. Alibaba w IV kwartale 2017 r., który dla niej był III kwartałem roku obrotowego uzyskała 12,8 mld dolarów obrotów, o 56 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk netto wyniósł prawie 3,8 mld dolarów. W ciągu roku z platform internetowych Alibaby korzysta 515 mln klientów.

Zdjęcie: Photogenica

Magdalena Weiss 1875 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }