Allegro eliminuje faszystowskie oferty

Allegro i Stowarzyszenie "Nigdy więcej" podpisały list intencyjny o współpracy.

Na zdjęciu: dr Anna Tatar (Stowarzyszenie Nigdy Więcej), Paweł Klimiuk (Allegro) i Sylwia Podgórska, współpracowniczka Stowarzyszenia "Nigdy więcej" po podpisaniu porozumienia

Nowy partner stworzonego przez Allegro w 2004 r. programu Współpraca w Ochronie Praw wesprze administratorów serwisu w eliminowaniu ofert, które propagują faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa.

Wyeliminowane z obrotu handlowego będą też oferty nawołujące do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość.

- Allegro nieustannie szuka sposobów, jak z pożytkiem dla społeczeństwa wykorzystać zgromadzoną wiedzę o technologii i handlu. Tworząc od ponad 18 lat polski e-handel, w nasz model biznesowy wpisaliśmy budowanie kapitału społecznego zaufania – tłumaczy Paweł Klimiuk, dyrektor komunikacji korporacyjnej w Allegro.

Wspomniane stowarzyszenie w ramach rozpoczętego właśnie trzymiesięcznego pilotażu będzie zgłaszać administracji serwisu do usunięcia oferty naruszające zapisy artykułów 256 oraz 257 kodeksu karnego, a także opisane w załączniku nr 1 do regulaminu Allegro. Będzie się to odbywać „przy jednoczesnym poszanowaniu wolności słowa i informacji”. Po trzech miesiącach pilotażu strony wspólnie zadecydują o tym, w jakiej formule będą kontynuować współpracę.

- Od 1996 r., kiedy powstało „Nigdy więcej”, za cel stawiamy sobie promowanie wielokulturowości i szacunku dla odmienności oraz przeciwdziałanie problemom społecznym: rasizmowi, neofaszyzmowi, ksenofobii oraz dyskryminacji – tłumaczy Rafał Pankowski, współzałożyciel Stowarzyszenia. - Od lat prowadzimy działania przeciwko sprzedaży przedmiotów zawierających taką symbolikę. Razem z Allegro będziemy przeciwdziałać temu problemowi bardziej skutecznie – uważa.

Porozumienie o współpracy zostało podpisane 21 marca br. w Międzynarodowym Dniu Walki z Dyskryminacją Rasową. Został on ustanowiony w 1996 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dla uczczenia ofiar pokojowej demonstracji w Sharpeville (Republika Południowej Afryki) z 21 marca 1960 r. Policja zastrzeliła tego dnia 69 osób, które protestowały przeciwko polityce apartheidu. W związku z rocznicą tego tragicznego wydarzenia każdego roku w różnych krajach organizowane są inicjatywy przeciwko rasizmowi, przemocy i uprzedzeniom.

Program Współpraca w Ochronie Praw został stworzony przez Allegro w 2004 r. w celu eliminowania ze sprzedaży przedmiotów i usług niezgodnych z prawem. Program chroni klientów serwisu, ale też sprzedawców, właścicieli marek i praw własności przemysłowej i autorskich. Od momentu powstania do współpracy z Allegro w ramach programu przystąpiło 1600 polskich i światowych marek.

Od wielu lat Allegro – w ramach WOP – współpracuje też z Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody „Salamandra” (ochrona gatunków zagrożonych), Urzędem Komunikacji Elektronicznej (urządzenia niezgodne z regulacjami UKE), Narodowym Instytutem Dziedzictwa (przedmioty zabytkowe) czy Fundacją imienia Wisławy Szymborskiej. W ramach WOP odbywają się szkolenia dla pracowników, prokuratorów, policji i służby celnej, a także coroczna konferencja WOP, gdzie prawnicy oraz przedstawiciele marek oraz instytucji państwowych dyskutują o tym, jak skutecznie zwalczać przestępczość w sieci.

Allegro to dla ponad 20 milionów klientów. Blisko 90 proc. transakcji dotyczy produktów nowych, sprzedawanych po ustalonej cenie. Platforma współpracuje z kilkuset markami, a sprzedaż na niej prowadzi ponad 100 tys. małych i średnich polskich firm handlowych i dystrybutorów.

 

Katarzyna Pierzchała 2546 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }