Jak wybrać właściwą drukarkę przemysłową?

Drukarki muszą być łatwe w zarządzaniu. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy flota urządzeń jest rozmieszczona w różnych lokalizacjach - uważa Piotr Miszczak, senior sales engineer, Zebra Technologies.

 Od magazynów, poprzez hale produkcyjne, aż po linie pakujące – drukarki etykiet stanowią ważny zasób w przedsiębiorstwach. Etykiety można przypisać do każdego produktu przechodzącego przez różne etapy w zakładzie produkcyjnym, dzięki czemu ułatwiają one śledzenie towaru aż do momentu jego dotarcia do miejsca przeznaczenia.

 Wybór odpowiedniej drukarki

Piotr Miszczak, senior sales engineer w Zebra Technologies podpowiada, czym się kierować, aby wybrać odpowiednią drukarkę dla przedsiębiorstwa. - Wymagania mogą się różnić w zależności od danego środowiska przemysłowego - zastrzega.

Po pierwsze, należy stwierdzić, gdzie w danej firmie etykiety są drukowane. Niektóre środowiska przemysłowe mogą być bardzo wymagające – mogą w nich panować trudne warunki pracy. W przedsiębiorstwach etykiety często drukowane są na hali produkcyjnej lub w magazynie. To sprawia, że urządzenia narażone są na wstrząsy i uderzenia. Drukarki klasy przemysłowej są bardziej wytrzymałe, wzmocnione, odporne na zabrudzenia, wilgoć, a nawet niektóre chemikalia, dzięki czemu można je wykorzystywać w trudnych warunkach.

Po drugie, ekspert zaleca określić ile etykiet ma być drukowanych każdego dnia i jakiego rodzaju mają to być etykiety. Niektóre przedsiębiorstwa tworzą ogromną liczbę wydruków, drukując praktycznie każdego dnia bez przerwy. Zdarza się również, że firmy muszą drukować bardzo małe etykiety, np. te używane przy produkcji układów scalonych.

- Na rynku dostępne są drukarki przemysłowe, które mogą tworzyć etykiety o wysokiej rozdzielczości z dokładnym zapisem, umożliwiające wysoką częstotliwość druku i długi czas pracy – tłumaczy Piotr Miszczak.

Podkreśla, że w niektórych przypadkach drukarki przemysłowe są również wykorzystywane do nadruku informacji na specjalistycznych etykietach, które mogą być używane przez długi czas. - Zasadnicze znaczenie ma również wybór etykiet spełniających różne potrzeby biznesowe. Ważne jest, żeby firmy zrozumiały, jak ważne jest stosowanie wysokiej jakości materiałów, które mogą przyczynić się do zapewnienia bezproblemowego drukowania - podkreśla.

Wreszcie, drukarki muszą być łatwe w zarządzaniu, w tym zarządzaniu wszystkich urządzeń jednocześnie oraz zdalnie. Ma to ogromne znaczenia zwłaszcza wtedy, gdy flota urządzeń jest rozmieszczona w różnych lokalizacjach.

- Takie podejście pomoże utrzymać koszty IT na niskim poziomie przez długi czas –tłumaczy senior sales engineer w Zebra Technologies. - Jest to ważne, ponieważ drukarka przemysłowa może działać z pełną wydajnością od pięciu do siedmiu lat – dodaje.

Jego zdaniem rozwiązania oparte na chmurze, takie jak usługa widoczności operacyjnej firmy Zebra (Operational Visibility Service), zapewniają szczegółowy wgląd w status, stan i sposób użytkowania każdego urządzenia drukującego w wybranej lokalizacji, umożliwiając działowi IT uzyskanie pełnego obrazu na drukarki oraz aktywne zarządzanie nimi i ich konfigurację.

Wzbogacenie sprzętu o oprogramowanie

Ekspert zwraca również uwagę, że nie wystarczy tylko dysponować drukarkami, trzeba również stale nimi zarządzać i je konserwować. Dlatego też aby zapewnić maksymalną wydajność drukarek, firma Zebra stworzyła dedykowany ekosystem, który zasila drukarki firmy. Chodzi o Link-OS, który łączy w sobie system operacyjny, wieloplatformowy zestaw do tworzenia oprogramowania (Software Development Kit –SDK) oraz aplikacje, które ułatwiają integrację wszystkich drukarek – zarówno przemysłowych, mobilnych, jak i stacjonarnych – z resztą infrastruktury technologicznej.

Piotr Miszczak jest zdania, że niezależnie od tego, czy drukarki produkują etykiety z kodami kreskowymi, paragony czy pasywne tagi RFID, systemy operacyjne takie jak Link-OS zapewniają wgląd w czasie rzeczywistym w te urządzenia, podłączają je do chmury i skutecznie zarządzają bezpieczeństwem danych.

- W ten sposób administratorzy mogą łatwo i bezpiecznie gromadzić informacje takie jak lokalizacja urządzenia i wydajność pracy, a nawet przeprowadzać proaktywne konserwacje, żeby zapobiec przestojom - zapewnia. - To sprawia, że wykorzystywane przez nich rozwiązania drukujące są bardziej ekonomiczne kosztowo, a ich cykl życia jest wydłużony – podsumowuje.

Katarzyna Pierzchała 2554 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }