Wawel mocno zależny od Biedronki

Przychody producenta Mieszanki Krakowskiej spadły w 2017 r. o 4 proc. To efekt m.in. ograniczonej sprzedaży słodyczy Wawelu do sklepów sieci Biedronka.

W 2017 r. Wawel wypracował 618,5 mln zł przychodów ze sprzedaży wobec 645,9 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny spad lekko do 97,5 mln zł z 98,7 mln zł przed rokiem. Natomiast na poziomie netto producent zarobił 113,3 mln zł wobec 85,1 mln zł w 2016 r.

– Osiągnięte w 2017 r. wyniki sprzedaży w poszczególnych kanałach pokazują wzrost w segmencie sklepów małopowierzchniowych, w tzw. kanale nowoczesnym, oraz spadek w dyskontach. Mamy nadzieję, że w bieżącym roku uda nam się rosnąć we wszystkich obszarach. Kanał dyskontowy pozostaje bowiem ważny dla spółki – napisał prezes Wawelu Dariusz Orłowski w liście do akcjonariuszy.

Wawel, jako jedno z zagrożeń dla działalności (obok potencjalnego wzrostu cen ziarna kakaowego i zmian kursów walutowych) wymienia wysoki udział właściciela sieci Biedronka Jeronimo Martins w sprzedaży spółki. W 2017 r. spadł on jednak do 18 proc. W poprzednich latach sięgał nawet ćwierci obrotów. To efekt ograniczenia współpracy po głośnych sporach w negocjacjach handlowych z największą w Polsce siecią.

W minionym roku Wawel zakończył budowę Zakładu nr 2 w Dobczycach, który już funkcjonuje i będzie dostarczał, oprócz sztandarowego produktu firmy – Mieszanki Krakowskiej w nowym wydaniu, wiele innych produktów właśnie wprowadzanych przez producenta na rynek. Wawel zamierza intensywnie zaistnieć na rosnącym rynku żelek.

– Ostatnie kwartały to również czas wprowadzania korekt naszych receptur zgodnie z realizowanym prze spółkę projektem Dobre Składniki, gdzie przy wsparciu rady ekspertów wdrażane są zmiany w zakresie eliminacji zbędnych dodatków oraz doboru i wykorzystywania najlepszej jakości naturalnych składników. Dobre Składniki to kluczowy dla spółki program, aktualnie obejmujący już cały portfel naszych produktów, który będzie rozwijany w następnych latach – mówi Dariusz Orłowski.

Szczegóły tutaj:

https://handelextra.pl/artykuly/204453,prosto-z-polki-wawel

Magdalena Weiss 1872 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }