Termin zapisów na Emperię znów wydłużony

Maxima Grupė poinformowała o ponownym wydłużeniu terminu zakończenia przyjmowania zapisów na sprzedaż akcji Emperii.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami termin został przedłużony do 12 kwietnia do godziny 12:00. To już druga prolongata terminu zakończenia zapisów. Pierwotnie miały trwać do 21 lutego, potem do 16 marca.

Przyczyną obydwu przesunięć jest nieotrzymanie od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgody na koncentrację.

Przypomnijmy, że 18 stycznia prezes Urzędu skierował sprawę do drugiego etapu postępowania, wymagającego badania rynku. Maxima Grupė spodziewała się po pierwszym wydłużeniu terminu, że stosowną decyzję otrzyma do 14 marca br. Tak się jednak nie stało. Nowy termin jest jednak ostateczny, kolejne przesunięcie jest już niemożliwe, co wynika z rozporządzenia ministra finansów z 12 września 2017 r. w sprawie wzorów wezwań do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji spółki publicznej, szczegółowego sposobu ich ogłaszania oraz warunków nabywania akcji w wyniku tych wezwań.

Litewska grupa podała też, że spodziewa się bezwarunkowej zgody na koncentrację, bądź zgody warunkowej, ale obligującej ją do sprzedaży nie więcej niż 15 placówek z Grupy Emperia bądź Maxima Grupė.

Litwini chcą przejąć 100 proc. akcji Emperii, właściciela sieci Stokrotka. Wezwanie ogłosili 24 listopada, w grę wchodzi ponad 12,3 mln walorów po 100 zł za papier. Jeśli grupa dostanie zgodę na koncentrację do tego terminu, przewidywanym dniem transakcji na GPW będzie 17 kwietnia, a przed KDPW transakcja zostanie rozliczona dzień później.

Maxima Grupė jest litewską spółką, do której należą m.in. działające w Polsce dwie sieci sklepów detalicznych Aldik i Sano. Sklepy sieci Aldik, z siedzibą w Lublinie, działają także w Świdniku, Kraśniku, Poniatowej, Opolu Lubelskim, Białej Podlaskiej, Zamościu, Krasnymstawie, Biłgoraju, Lubartowie, Warszawie, Pruszkowie i Radomiu. Sano natomiast to zlokalizowana na Kujawach i Pomorzu sieć 36 supermarketów. Maxima Grupė UAB jest spółką holdingową, do której należą także sieci handlowe Maxima (na Litwie, Łotwie i w Estonii), T-Market (w Bułgarii) oraz internetowy sklep spożywczy Barbora. W 2016 r. skonsolidowane obroty spółki wyniosły prawie 2,7 mln euro.

Emperia jest spółką notowaną na GPW, do której należy sieć sklepów Stokrotka. Sklepy Stokrotki zlokalizowane są w całym kraju z największą koncentracją w południowo-wschodniej Polsce. Na koniec 2017 r. w całym kraju działało pod szyldem Stokrotka 437 sklepów.

 

 

Magdalena Weiss 1872 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }