Rusza Wielkanocna Zbiórka Żywności

Tegoroczna zbiórka odbędzie się w dniach 16-17 marca w ponad 300 miastach Polski. Weźmie w niej udział 28 tysięcy wolontariuszy, którzy w ponad 2 tys. sklepów będą zachęcać do dzielenia się żywnością.

- Nasze zbiórki pokazują dużą ofiarność społeczeństwa. Polacy już nieraz udowodnili, że lubią brać sprawy w swoje ręce. Przykładem jest zeszłoroczna Wielkanocna Zbiórka Żywności, kiedy przekazali 346 ton żywności, która trafiła do potrzebujących. Pozwoliło to zapewnić godną i spokojną Wielkanoc ponad 170 tysiącom osobom -  podkreśla Marek Borowski, prezes zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.

Tegoroczna Wielkanocna Zbiórka Żywności odbędzie się w dniach 16-17 marca w ponad 300 miastach Polski. Weźmie w niej udział 28 tysięcy wolontariuszy, którzy w ponad 2 tysiącach sklepów będą zachęcać do dzielenia się żywnością. Jest to zbiórka organizowana dobrowolnie przez te Banki z Federacji, które wyraziły taką potrzebę. Obecnie są to 23 Banki Żywności w prawie wszystkich województwach.

Lista sklepów, w których można wziąć udział w akcji znajduje się na stronie http://bit.ly/WielkanocnaZbiórkaŻywności2018

- Zachęcamy do przekazywania produktów z długimi terminami przydatności, takich jak: mąka, cukier, olej, konserwy, bakalie, słodycze – zaznacza Marek Borowski.

Federacja Polskich Banków Żywności przypomina jednocześnie, że zbiórki żywności od 2014 r. nie wymagają wystawianego przez urząd państwowy zezwolenia, co pozwoliło uprościć procedury, związane z ich rejestracją, w porównaniu do wcześniejszych regulacji. Jest to wspólny sukces organizacji pozarządowych, które przez wiele lat pracowały nad zmianą rozporządzeń prawnych. W konsultacje, od samego początku aktywnie angażowała się Federacja Polskich Banków Żywności. Dlatego też, również teraz,  aktywnie wspiera obecny apel wielu organizacji pozarządowych, dotyczący pozostawienia ustawy o zbiórkach publicznych, w jej dotychczasowym kształcie.

W rządzie pojawiły się bowiem propozycje wprowadzenia w ustawie o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych w Polsce przepisów umożliwiających ministerstwu spraw wewnętrznych odmowy lub zablokowania prowadzenia zbiórki publicznej oraz zmiany przeznaczenia zebranych w niej środków w oparciu o - zdanie organizacji pozarządowych - niejasne i podlegające szerokiej interpretacji kryteria „naruszenia zasad współżycia społecznego lub ważnego interesu publicznego” (projekt Ministra Spraw Wewnętrznych iAdministracji, opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA 26 lutego 2018 roku, nr UD355).

Wedle organizacji pozarządowych, projektowana nowelizacja daje urzędnikom narzędzie do arbitralnego i uznaniowego decydowania o tym, co może a co nie może być wspierane z ofiarności publicznej. - Proponowane przepisy uderzają w prawo obywateli do wyboru tych celów pożytku publicznego, które oni sami uważają za ważne i potrzebne - uważają organizacje, w tym Federacja Banków Żywności. 

Z apelem można zapoznać się na stronie: http://obserwatoriumdemokracji.pl/wp-content/uploads/2018/02/apel_05022018.pdf

Ilona Mrozowska 2966 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }