Inflacja odpuściła w lutym

O 1,4 proc. rok do roku wzrosły w lutym średnie ceny towarów i usług konsumpcyjnych.

To wzrost wolniejszy niż w styczniu, gdy rok do roku inflacja wyniosła 1,9 proc. i najniższy od grudnia 2016 roku, który był pierwszym miesiącem inflacji po niemal dwóch i pół roku. Najbardziej w lutym podrożała żywność i napoje bezalkoholowe (od 2018 roku GUS nie wyróżnia samej żywności) - o 3,4 proc. To z kolei najniższy wynik od kwietnia 2017 roku. Ta kategoria była też liderem inflacji w styczniu, gdy żywność i napoje bezalkoholowe były droższe niż rok wcześniej o 4,8 proc. Łącznie w dwóch pierwszych miesiącach roku za produkty spożywcze konsumenci płacili średnio o 4,1 proc. więcej niż w 2017 roku. Natomiast w stosunku do stycznia 2018 roku ceny żywności i napojów spadły w lutym o 0,4 proc.

Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe zdrożały w dwóch pierwszych miesiącach łącznie o 1,1 proc. (1,2 proc. w styczniu i 1,0 proc. w lutym, licząc rok do roku). W lutym ceny tych używek wzrosły o 0,2 proc. wobec stycznia.

Styczeń i luty przyniosły spadki cen tylko w dwóch kategoriach: odzież i obuwie potaniały o 4,4 proc., natomiast transport o 1,6 proc.

Zdjęcie: Photogenica

Magdalena Weiss 1859 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }