Unilever ucieka z Londynu

Wreszcie stało się jasne: jedyna siedziba Unilevera będzie się mieściła w Rotterdamie.

Brytyjsko-holenderski koncern miał dotychczas dwie siedziby główne. Ta londyńska funkcjonowała od ponad stu lat. Jednak w ramach upraszczania struktur producent postanowił zrezygnować z jednej lokalizacji. Padło na stolicę Wielkiej Brytanii.

Prezes spółki Paul Polman potwierdził na początku lutego, że decyzja zapadnie wkrótce. Brytyjski rząd natychmiast po ogłoszeniu decyzji producenta pośpieszył z zapewnieniem, że nie ma ona nic wspólnego z brexitem.

Dyrektor finansowy Graeme Pitkethly podkreślił to również ze strony Unilevera w wywiadzie telefonicznym z agencją prasową Bloomberg.

- Ten krok nie ma związku z brexitem. Czyni Unilevera bardziej elastycznym. Ponadto ta zmiana dotyczy mniej niż 100 pracowników.

Obecnie nie jest również jasne, czy szef firmy również przeprowadzi się do Rotterdamu.

Akcje Unilevera w dalszym ciągu mają być notowane na giełdach w Amsterdamie, Londynie i Nowym Jorku. Po restrukturyzacji Unilever ma teraz trzy filary. W stolicy Wielkiej Brytanii znajduje się centrala działu Higiena i Uroda oraz Środki Czystości. Biznes spożywczy sterowany jest z Rotterdamu.

Ponadto Unilever upraszcza swoją strukturę prawną. Zamiast form N.V. (spółka akcyjna po holendersku) i PLC (spółka akcyjna z ograniczoną odpowiedzialnością) używana będzie forma New N.V. przemianowane na Unilever na Nowy N.V. Zmianę musi jeszcze zaakceptować walne zgromadzenie.

Do 2020 r. Unilever chce zaoszczędzić na restrukturyzacji około 6 miliardów euro i zwiększyć marżę operacyjną do 20 proc.

Magdalena Weiss 1872 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }