Wielkanocna droga pisanki

O jakość jaj w drodze dbają między innymi firmy transportowe.

Polska jest w ścisłej czołówce producentów jaj konsumpcyjnych w Unii Europejskiej. Przeciętna rodzima kura znosi średnio 200 jaj rocznie. Najwięcej produkuje się w Wielkopolsce i na Mazowszu – około 50 proc. produkcji krajowej. Z opublikowanych przez GUS danych wynika jednak, że Polacy jedzą coraz mniej jaj. Przeciętne spożycie na jedną osobę w gospodarstwie domowym spadło od 12,8 w 2010 do 11,6 w 2016 r. Natomiast okres Wielkanocny bez wątpienia charakteryzuje się zwiększonym popytem na wspomniany produkt.

W tym okresie odbiorcy tworzą listy zamówień, producenci i dystrybutorzy włączają dodatkowe moce, aby sprostać oczekiwaniom rynku.

- Biorąc pod uwagę skalę wzrostu zamówień jest to szczególnie wymajający okres zarówno dla pionów produkcyjnych jak i logistycznych. Jako operator logistyczny świetnie znamy realia przedświąteczne i razem z naszymi klientami oraz odbiorcami realizujemy dystrybucję oraz wspomagamy firmy w realizowanych przez nich akcjach specjalnych – opowiada Maja Kierzek-Piotrowska, menedżer ds. obsługi klienta, Fresh Logistics Polska.

I dodaje, że wielokrotnie spotyka się z zapytaniami od klientów o zapewnienie miejsca w magazynach oraz przygotowanie zestawów np. promocyjnych. Dlatego zespoły firmy etykietują towar, naklejają kolorowe pisanki czy świąteczne napisy. Dzięki takim usługom klienci Fresh Logistics nie mają problemu z organizacją zasobów w czasie tzw. picku świątecznego.

Przygotowane zestawy jaj w odpowiednich warunkach są ładowane na ciężarówki i wyruszają do miejsca docelowego. Co w przypadku jajek oznaczają "odpowiednie warunki"? Jajko to produkt żywnościowy i jego transport podlega pewnym wymaganiom. Są one zdefiniowane w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 lutego 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków weterynaryjnych wymaganych przy pozyskiwaniu i przetwórstwie jaj (Dz. U. z dnia 28 marca 2003 r. Dz.U.2003.52.461). Zgodne z ustawą opakowania jednostkowe i transportowe powinny być czyste, suche, nieuszkodzone i odporne na uderzenia oraz wykonane z tworzywa, które zabezpieczy jaja przed obcymi zapachami i innymi czynnikami mogącymi mieć wpływ na jakość zdrowotną jaj. Poza tym środki transportu powinny stanowić zabezpieczenie dla ładunku przed opadami atmosferycznymi, mrozem, bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i zanieczyszczeniem.

- Z punktu widzenia operatora logistycznego kluczowe jest zabezpieczenie towaru i zapewnienie właściwej formy opakowania, szczególnie w przypadku dostaw drobnicowych gdzie towar podlega wielu przeładunkom. W końcu jajka jako towar bardzo delikatny wymaga zachowania szczególnej ostrożności w transporcie i magazynowaniu.” – mówi Ewa Chwiłkowska, specjalista ds. administracji sprzedaży i marketingu, Fresh Logistics Polska.

Producenci jaj powinni mieć świadomość, że odpowiednie zabezpieczenie towaru eliminuje ryzyko uszkodzeń.

- Istotną kwestią jest również zachowanie tzw. ciągu chłodniczego w transporcie i magazynowaniu. Jako operator logistyczny odpowiadamy za jakość i bezpieczeństwo magazynowanych i transportowanych towarów, tak aby finalny odbiorca mógł w spokoju delektować się świeżością konsumowanych świątecznych smakołyków – wyjaśnia Ewa Chwiłkowska.

Jeżeli chodzi o kwestie operacyjne przygotowania do picku świątecznego odbywają się one około dwa lub trzy miesiące przed świętami. Z dużym wyprzedzeniem ustalany jest harmonogram dostaw i godziny awizacji.

- Klienci, którzy korzystają z naszych usług nie muszą martwic się o koszty wynikające z przestojów czy czasy pracy kierowców lub pracowników magazynowych w jakże trudnym i intensywnym dla producentów okresie przedświątecznym – mówi Maja Kierzek-Piotrowska.

Grupa Raben oferuje kompleksowe usługi logistyczne - logistykę kontraktową, sieć drogową (krajową, międzynarodową oraz wschód), Fresh Logistics, FTL & transport intermodalny, morski oraz powietrzny. Grupa ma własne oddziały w 12 krajach Europy, zatrudnia ponad 9,500 pracowników oraz dysponuje około 1 150 000 mkw. powierzchni magazynowych.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }