IKEA Retail inspiruje, a IKEA Industry protestuje

Podczas gdy pracownicy IKEA Industry w Zbąszynku protestują i domagają się wyższych wynagrodzeń, IKEA Retail "inspiruje" do zmian na rynku pracy. Zarząd IKEA Industry uważa, że więcej dać nie może.

IKEA Retail rozpoczyna kampanię employer brandingową "Ty jesteś zmianą", która pokazuje wartości i kulturę firmy oraz sposób w jaki buduję ona relację z obecnymi i przyszłymi pracownikami.

Jej celem jest zachęcenie otwartych, proaktywnych ludzi do poznawania IKEA jako marki pracodawcy  oraz zwrócenie uwagi na konieczność zmiany modeli rekrutacyjnych na bardziej przyjazne kandydatom.

Tymczasem pracownicy IKEA Industry Zbąszynek żądają 10-proc. podniesienia płac, na które jak na razie nie godzą się władze szwedzkiego koncernu. Konflikt ciągnie się już od kilku miesięcy. 11 marca w Zbąszynku odbyła się nawet pikieta w tej sprawie, w której wzięło udział kilkaset pracowników IKEA Industry. Hasło pikiety to "fair wage", czyli uczciwa płaca. IKEA Industry wytwarza meble z drewna litego i z płyt drewnopochodnych dla klientów sklepów IKEA i zatrudnia ponad 3 tys. osób. Pracownicy IKEA Industry reprezentowani są przez NSZZ Solidarność IKEA Industry.
 
IKEA Retail odżegnuje się od protestu siostrzanej spółki. - Protesty, które odbywają się obecnie, dotyczą kwestii wynagrodzenia pracowników fabryk IKEA Industry i nie są skierowane przeciwko spółce IKEA Retail - czytamy w oświadczeniu firmy. IKEA Industry należy do Grupy Inter IKEA, natomiast IKEA Retail jest częścią Grupy IKEA.
 
Poprosiliśmy więc o komentarz przedstawiciela IKEA Industry. - Co roku prowadzimy rewizję wynagrodzeń, w ramach standardowego procesu - podkreśla w rozmowie z handelextra.pl Wojciech Waligóra, dyrektor generalny IKEA Industry w Zbąszynku. - Decyzje o wysokości podwyżek podejmujemy w oparciu o aktualne dane rynkowe i otwarty dialog z przedstawicielami lokalnych związków zawodowych. Niestety w tym roku nie udało nam się osiągnąć porozumienia ze związkami zawodowymi w Zbąszynku. Zaoferowaliśmy pracownikom IKEA Industry w Zbąszynku podwyżkę na poziomie 6 proc., która obowiązuje od 1 stycznia 2018. Poziom wynagrodzeń w zakładzie i tak jest wyższy o 10 proc. od średniej rynkowej w regionie - podkreśla Wojciech Waligóra.
 
I zaznacza, że pracownicy IKEI Industry dodatkowo mogą liczyć na szeroki wachlarz dodatkowych benefitów. Są to m.in. prywatna opieka medyczna, bezpłatne obiady w stołówce pracowniczej, plan emerytalny, bonusy, program lojalnościowy, imprezy rekreacyjno-  integracyjne, zniżka pracownicza na zakupy w sklepach IKEA, oferta wellness, lekcje języka angielskiego i program rozwojowy. - W naszym przekonaniu tegoroczna podwyżka na poziomie 6 proc. wraz z wachlarzem dodatkowych benefitów stanowi dobrą ofertę - mówi Wojciech Waligóra.
 
Konkluduje też, że ideą biznesową IKEA jest oferowanie szerokiego asortymentu funkcjonalnych i dobrze zaprojektowanych artykułów wyposażenia domu, w cenach tak niskich, by jak najwięcej ludzi mogło sobie na nie pozwolić.
 
Od stycznia 2018 r. IKEA Industry w Zbąszynku zatrudniła ponad 130 nowych pracowników.
 
 
Joanna Hamdan 8288 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }