1 mln pracujących Ukraińców w Polsce

Według prognoz Narodowego Banku Polskiego do końca 2020 r. liczba Ukraińców pracujących w naszym kraju będzie się zwiększać jeszcze o 200-300 tys. rocznie.

Obecnie pracuje u nas około miliona obywateli Ukrainy. Jak wskazuje cytowany przez Polską Agencję Prasową Jacek Kotłowski, wicedyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP, najszybciej przybywało ich na polskim rynku pracy w 2017 i 2016 r.

Wedle prognoz NBP, teraz ten wzrost ma być wolniejszy, ale ciągle duży: o 200-300 tys. rocznie, do końca 2020 r.

Przedstawiciele banku zastrzegli, że istnieje wiele czynników, które mogą sprawić, że ta prognoza nie będzie odpowiadać rzeczywistości. To m.in. polityka wizowa krajów Unii Europejskiej oraz sytuacja na Ukrainie.

Dla Ukraińców myślących o wyjeździe za granicę do pracy Polska wciąż jest kierunkiem, który wybierają najczęściej.

Przypomnijmy. Po doniesieniach o nieudzieleniu pomocy Ukraince, która nielegalnie pracowała u dostawcy Lidla i dostała udaru, Państwowa Inspekcja Pracy uruchomiła numer alarmowy dla Ukraińców pracujących w Polsce. Pod numerem 22/ 490 20 44 od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 dyżurują osoby znające język ukraiński. Dodatkowo działa strona www.migrant.info.pl w ośmiu wersjach językowych, z której cudzoziemcy mogą się dowiedzieć o swoich prawach i obowiązkach przy podejmowaniu pracy w naszym kraju. Są też wskazówki dla pracodawców zatrudniających obcokrajowców, w tym na tzw. roboty sezonowe.

Szczegóły tutaj:

https://handelextra.pl/artykuly/209330,pip-z-infolinia-dla-ukraincow

Ilona Mrozowska 2966 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }