Zakaz handlu: kontrole są i będą

Urzędnicy PIP nie chcą kontrolować sklepów w niedziele, bo wolą mieć wolne w te dni. Główny Inspektorat Pracy ripostuje: dyżurują tylko ci, którzy zgłosili się dobrowolnie.

Związek zawodowy Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) sprzeciwia się pracy swoich urzędników w niedziele przy kontroli sklepów. Zdaniem związkowców, to niezdrowe i niesprawiedliwe.

W Polsce jest 314 powiatów oraz 66 miast na prawach powiatu, które są gminami, ale realizują także zadania powiatów. Razem 380. - W każdym z nich w każdą niedzielę z ograniczeniem handlu będzie dyżurować jeden  inspektor pracy - informował w marcu Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek.

I to właśnie do Wiesława Łyszczeka związek zawodowy Państwowej Inspekcji Pracy wystosował apel, w którym pracownicy tej instytucji domagają się wolnych, a nie pracujących niedziel. A jeśli już mają pracować - to nie wystarcza im dzień wolny za za każdą przepracowaną niedzielę.

- Rekompensata pracy w niedziele innym wolnym dniem w tygodniu nie jest rozwiązaniem wystarczającym dla wielu pracowników - twierdzą związkowcy. - Formy spędzania czasu wolnego w niedziele znacząco różnią się od możliwości dostępnych w powszednie, robocze dni, dlatego pracownicy zatrudnieni w niedziele nie mogą skorzystać z udziału w wielu wydarzeniach kulturalnych, społecznych, rozrywkowych, z których korzystają osoby zatrudnione np.: w podstawowym systemie czasu pracy (...) - czytamy w stanowisku pracowników PIP.

Jednocześnie rozpisują się oni o negatywnych skutkach pracy w niedziele: od trudności znalezienia czasu dla rodziny, po problemy zdrowotne.

Pod listem do Głównego Inspektoratu Pracy podpisał się Przemysław Róziewicz, przewodniczący Komisji KK ZZ
Pracowników PIP.

Główny Inspektor Pracy tłumaczy jednak, że inspektorzy, którzy pracowali w niedzielę 11 marca zgłosili się na dyżury dobrowolnie; dostają za to 200 proc. dziennego wynagrodzenia i wolny dzień w tygodniu. Ponadto uważa on, że inspektor jest funkcjonariuszem państwowym i podobnie jak policjant musi pełnić dyżury.

O kontrolach 11 marca pisaliśmy też tutaj:

https://handelextra.pl/artykuly/209507,poklosie-11-marca

Ilona Mrozowska 2966 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }